ΑΕΚ

Σεντ Γκάλεν-ΑΕΚ 0-1: Πρόκριση από το πόδι του Ολιβέιρα και τα χέρια του Τσιντώτα! (vid)

Σεντ Γκάλεν-ΑΕΚ 0-1 με το γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στο 71' με προβολή αμέσως μετά το χαμένο πέναλτι του, αλλά και τις σωτήριες επεμβάσεις του Παναγιώτη Τσιντώτα!

Σεντ Γκάλεν-ΑΕΚ 0-1 με το γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στο 71′ με προβολή αμέσως μετά το χαμένο πέναλτι του, αλλά και τις σωτήριες επεμβάσεις του Παναγιώτη Τσιντώτα!

Ετσι, η ΑΕΚ κέρδισε στην Ελβετία την Σεντ Γκάλεν με 0-1 και πήρε υπό βροχή την σημαντική πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την γερμανική Βόλφσμπουργκ σε μονό νοκ άουτ ματς την Πέμπτη 1η Οκτωβρίου στο Ολυμπιακό Στάδιο .

Η Ενωση δεν είχε ούτε σήμερα καλή εμφάνιση, ο Μάσιμο Καρέρα επέμεινε πολύ στο πλάνο του και τελικά από μία κούρσα του Ολιβέιρα, κερδισμένο πέναλτι του, αποτυχημένη εκτέλεση, αλλά… σωστή θέση στο ριμπάουντ, έβαλε το γκολ της πρόκρισης. Νωρίτερα η ΑΕΚ και δη στο α’ ημίχρονο είχε μείνει όρθια στο κακό της 30λεπτο από τον Τσιντώτα που ήταν πολύ καλός και σήμερα κάτω από τα δοκάρια και έδειξε την κλάση του.

Το LIVE του αγώνα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με 4-3-3, αλλά για μισή ώρα ήταν εκτός… αγώνα. Οποτε χρειάστηκε σε δύσκολες και λιγότερο δύσκολες φάσεις ο Τσιντώτας ήταν εκεί. Με σωστά ρεφλέξ και εξόδους στα λάθη των συμπαικτών του, ήταν αυτός που κράτησε την ΑΕΚ όρθια. Η Σεντ Γκάλεν πίεζε, έκλεβε μπάλες από τα λάθη των παικτών του Καρέρα που δεν είχαν καθαρό μυαλό και σχέδιο ανάπτυξης. Ευτυχώς με το 0-0, η Ενωση μετά το 35’ ισορρόπησε και πήρε μέτρα προς την αντίπαλη εστία με μία καλή φάση με κεφαλιά του Λιβάια.

Και στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ έδειχνε αδυναμία να φτιάξει φάση οργανωμένη για να φέρει την μπάλα σωστά στην περιοχή. Μπορεί να μην είχε τόσους κινδύνους όσο στο α’, αλλά δεδομένα δεν ήταν ήσυχη με το 0-0 και τους γηπεδούχους ορεξάτους. Στο 68’ ο Καρέρα αντέδρασε και έβαλε τον Λιβάι Γκαρσία για ντεμπούτο και αποδείχθηκε γουρλής. Δύο λεπτά μετά ο Ολιβέιρα κέρδισε πέναλτι από τον Στεργίου, το εκτέλεσε ο ίδιος, ο Ζίγκι απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Πορτογάλος έκανε το 0-1. Αυτό το γκολ… ξεκλείδωσε το ματς για την ΑΕΚ που ανακουφίστηκε. Από εκεί και πέρα η Ενωση διαχειρίστηκε το ματς με περισσότερη ηρεμία και συμπαγής μεσοαμυντικά και μέχρι το τέλος κράτησε το σκορ.

ΜVP

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΙΝΤΩΤΑΣ

Μπορεί ο Νέλσον Ολιβέιρα να σκόραρε το γκολ της νίκης μετά το χαμένο πέναλτι του, αλλά ο πορτιέρε της ΑΕΚ έκανε… όλα όσα έπρεπε για να μην δεχθεί γκολ η Ενωση στο κακό μισάωρο στο ξεκίνημα του ματς. Διόρθωσε λάθη συμπαικτών, ύψωσε τοίχος στην εστία του και το ημίχρονο έκλεισε στο μηδέν χάρη στα χέρια του με ρεφλέξ και εξόδους.

UP

ΝΕΛΣΟΝ ΟΛΙΒΕΪΡΑ

Δεν ήταν καλός. Δεν του πήγε το ματς. Δεν του πήγε ούτε το πέναλτι. Αλλά ήταν εκεί για να βρεθεί για το ριμπάουντ και να δώσει στην ΑΕΚ αυτό που της έλειπε. Το γκολ της πρόκρισης. Ομως με Λιβάια και Ανσαριφάρντ σε τριάδα μπροστά δύσκολα μπορεί να παίξει η Ενωση σωστό ποδόσφαιρο σε τέτοια παιχνίδια.

DOWN

ΝΤΜΙΤΡΟ ΤΣΙΓΚΡΙΝΣΚΙ

Ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι δεν ήταν σε καλή βραδιά απόψε. Στο τέλος είχε σωστές επεμβάσεις, αλλά κυρίως στο α’ ημίχρονο δεν είχε καθαρό μυαλό. Και παραλίγο να χαρίσει γκολ στην Σεντ Γκάλεν, αλλά το έσωσε ο Τσιντώτας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΑΛΕΧΑΝΤΡΟ ΕΡΝΑΝΤΕΘ 6

Δεν έκανε το μεγάλο λάθος ο Ισπανός διαιτητής, μοίρασε πολλές κίτρινες κάρτες και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπορεί να έχει παράπονα για κάποιες φάσεις εις βάρος της. Στο τέλος πάντως η Σεντ Γκάλεν έφυγε με παράπονα και γκρίνια δίχως να καταλάβει κανείς γιατί.

Σεντ Γκάλεν-ΑΕΚ 0-1

Σεντ Γκάλεν (Π. Ζέιντλερ, 4-2-3-1): Ατί Ζιγκί, Κραουσί, Στεργίου, Φαζλιγί, Μουχάιμ, Γκέρτλερ, Κιντιγιά, Ρουίθ (74’ Γιουάν), Στίλχαρτ (74’ Στίλχαρτ), Ντουά (62’ Καμπέρι), Γκιγιεμενό

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Μάνταλος, Κρίστισιτς, Ανσαριφάρντ (68’ Γκαρσία), Λιβάγια (90’ Σάκχοφ), Ολιβέιρα

Ο Ισπανός Εντάντες χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Μουχάιμ (31’), Γκέρτλερ (51’), Φαζλιγί (79’) – Λιβάγια (35’), Μάνταλο (45’), Κρίστισιτς (50’).

Το γκολ της νίκης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σεντ Γκάλεν-ΑΕΚ 0-1: Πρόκριση από το πόδι του Ολιβέιρα και τα χέρια του Τσιντώτα! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...