ΑΕΚ

Βόλος-ΑΕΚ 4-3: Την «πλήγωσαν» τα κενά στην άμυνα

Σε ένα φιλικό παιχνίδι με επτά τέρματα, ο Βόλος κέρδισε την ΑΕΚ με 4-3 και έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετικό επίπεδο ετοιμότητας.

Ο Βόλος σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι επικράτησε της ΑΕΚ σε φιλική αναμέτρηση με 4-3. Χαμόγελα για Άμραμπατ και Τάνκοβιτς που ξεχώρισαν.

Προβληματισμός στην ΑΕΚ μετά την ήττα από τον Βόλο. Τα τέσσερα τέρματα που δέχτηκαν οι «κιτρινόμαυροι» φανέρωσαν αστάθεια στην άμυνα της ομάδας.

Μεσοεπιθετικά, η Ένωση είδε τον Άμραμπατ να μοιράζει δύο ασίστ και τον Τάνκοβιτς να σημειώνει δύο γκολ. Ο Ανσαριφάρντ σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Μαγνησίας είχε δύο γκολ από τον Φερνάντες και από ένα πέτυχαν οι Μπαριέντος και Ρεγκατίν.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε ορισμένες ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει να σημειώσει κάποιο τέρμα. Αντιθέτως, ο Βόλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζε, ενώ άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Μπαριέντος στο 36’΄.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι άνοιξε. Εκεί, φάνηκαν και αμυντικά κενά της Ένωσης. Ο Φερνάντες με σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0 στο 49ο λεπτό.

Στο 53ο λεπτό η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και μείωσε με κεφαλιά του Τάνκοβιτς τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Βόλος όμως έφτασε και σε τρίτο γκολ. Ο Φερνάντες έκανε μια ατομική ενέργεια και με σουτ να κάνει το 3-1 στο 60′.

Ο Τάνκοβιτς ήταν ο παίκτης που μείωσε και πάλι για την ΑΕΚ στο 75′. Όμως, στο 84′ ο Ρεγκατίν έκανε το 4-2 από την άσπρη βούλα, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να έχει κακή αντίδραση.

Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ανσαριφάρντ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-3 στο 86ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βόλος ΝΠΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (78′ Νίνης) Φερνάντες (89′ Βοϊτκόφσκι) Ρεγκατέν, Μπαρτόλο (91′ Τερεζίου) Ροσέρο (74′ Φαν Βέερτ).

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες (63′ Μήτογλου), Τζαβέλλας, Μιτάι (80′ Ραντόνια), Σιμάνσκι (60′ Γαλανόπουλος), Λε Ταλέκ, Σάκχοφ (46′ Μάνταλος), Τάνκοβιτς, Άμραμπατ, Αραούχο (60′ Ανσαριφάρντ).

Διαιτητής: Στέφανος-Βάιος Καλαντζής (ΕΠΣ Θεσσαλίας) Βοηθοί: Παναγιώτης Σακκάς, Σταμάτης Σφυρής (ΕΠΣ Θεσσαλίας) 4ος διαιτητής: Απόστολος Σαρρής (ΕΠΣ Θεσσαλίας).

ΑΕΚ: Κοντά σε συμφωνία με Γέφτιτς! (stats+vids)

ΑΕΚ: Έφτασε στην Αθήνα ο Τσούμπερ! – Αποθεώθηκε από οπαδούς (pics)

MasterChef: Με αυτό το τραγούδι αποχαιρετά το καλοκαίρι ο Λεωνίδας Κουτσόπουλος

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος-ΑΕΚ 4-3: Την «πλήγωσαν» τα κενά στην άμυνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.