ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Απόλλων Σμύρνης: Νίκη στην Καβάλα με Μπεντινέλι

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου επικράτησε με σκορ 1-0

Το δύο στα δύο στις φιλικές νίκες έκανε ο Απόλλων Σμύρνης.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επικράτησε με 0-1 εκτός έδρας της Καβάλας σε φιλικό ματς προετοιμασίας το απόγευμα της Τετάρτης (14/8).

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Τόμας Μπεντινέλι.

Στο πρώτο μέρος αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με κλασσική ευκαιρία στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο, ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ.

Στην επανάληψη ο ΑΟΚ με την είσοδο του Γρηγόρη Παπαδόπουλου έγινε περισσότερο απειλητικός και δημιούργησε φάσεις στην αντίπαλη εστία.

Ο Απόλλωνας απείλησε με χαμένο πέναλτι ενώ γενικά έδειξε ότι έχει ποιοτικό ρόστερ που θα πρωταγωνιστήσει στη Super League  2.

Στο γήπεδο βρέθηκε ο νέος πρόεδρος της ΠΑΕ Γιώργος Μύρτσος.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Έρχεται ο καλύτερος ΠΑΟΚ όλων των εποχών!

Το φιλμ του αγώνα

6′ πλασέ του Μελισσόπουλου σώζει ο Χουαντερσον.

18′ ωραίο γκολ με σουτ του Μπουντινέλι για το 0-1.

25′ σουτ του Μπουντινέλι σώζει ο Δήμιζας.

30′ κεφαλιά του Παυλίδη λίγο άουτ.

38′ πλασέ του Μποντινέλι περνάει παράλληλα από την εστία.

50′ καλό φάουλ του Παπαδόπουλου μπλοκάρει ο Μπλάζιτς.

55′ κεφαλιά Βαφέα λίγο άουτ.

57′ κόρνερ του Γ. Παπαδόπουλου, δεν προλαβαίνει ο Κουτσούμπας από πολύ κοντά.

65′ σουτ του Γ. Παπαδόπουλου σώζει ο Μπλάζιτς.

67′ ανατροπή του Γιαννιτσάνη από τον Δήμιζα, σφυρίζεται πέναλτι. Εκτελεί ο Παυλίδης ωραία απόκρουση του Δήμιζα με το πόδι.

82′ η πιο μεγάλη ευκαιρία του ΑΟΚ με τον Γρηγόρη Παπαδόπουλο που βγαίνει τετ α τετ αλλά πλασάρει άουτ.

Οι συνθέσεις

ΑΟΚ: Δήμιζας, Καζαντζίδης, Αρναούτογλου, Παπαστεριανός, Στίκας, Γαβριηλίδης, Δόντσος, Μελισσόπουλος, Οκάν, Βόσαλικ, Μαρκόπουλος.

Β’ μέρος: Δήμιζας (Σιαματάς), Κουτσούμπας, Παπαδόπουλος, Θωμαϊδης, Μαϊδανός, Τουμανίδης, Καθάριος, Παυλίδης, Κέρθι, Ορφανίδης, Καρασσαβίδης.

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Ζησόπουλος, Κύργιας, Βιτλής, Αγρόδημος, Γκίνο, Παυλίδης, Μπεντινέλι, Πατράλης, Βουό, Μπαστιάνος.

Στο Β’ μέρος έπαιξαν και οι: Μπλάζιτς, Πέλκας, Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Χουχούμης, Ρώσση, Βάρκας, Γιαννιτσάνης, Τσούλφας, Χουάν Λαρέα, Στάγκος.

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης: Νίκη στην Καβάλα με Μπεντινέλι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.