ΑΡΗΣ BC

Αποκαλυπτήρια με… παράταση και νίκη ο Άρης (pics)

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε της IBB με 73-68

Στα “αποκαλυπτήρια” μπροστά στον κόσμο του, ο Άρης επικράτησε της IBB με 73-68 στην παράταση, έπειτα από ένα παιχνίδι με αρκετές διακυμάνσεις.

Οι “κίτρινοι” κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 22-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε με τη τουρκική ομάδα να εκμεταλλεύεται την ευστοχία της και την κακή αμυντική παρουσία των γηπεδούχων και να περνά μπροστά στο σκορ (36-38 ημ.).

Ο Άρης δεν λειτούργησε σωστά ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να πάρουν διαφορά 10 πόντων στο 30′ (46-56).

Χάρη στην πολύ καλή της άμυνα και την ευστοχία από την περιφέρεια, η ομάδα της Θεσσαλονίκης επέστρεψε στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 58-59.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πάλι (58-63), αλλά ο Άρης έστειλε τον αγώνα στην παράταση (63-63), με τον Μπελ να δίνει σημαντικές λύσεις στα τελευταία λεπτά.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου απέκτησε από την αρχή το προβάδισμα με δυο συνεχόμενα τρίποντα και το διατήρησε μέχρι τέλους, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 36-38, 46-56, 63-63 (κ.α.), 73-68.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Τζόουνς 14, Κάιζερ, Βεργίνης, Μποχωρίδης 8(2), Φλιώνης 2, Μπελ 17(4), Νταλό 9(1), Χρηστίδης 3, Σλαφτσάκης 2, Μακ Γκι 5, Χάρις 2, Γ. Αγγέλου 11(3).

IΒΒ (Χακάν Γιαβούζ): Γκοντούρ 2, Γιαγκμούρ 15(3), Κούλιγκ 16(2), Τσεβίκ, Καβακλίογλου 3, Τεκίν 14, Τουναλί 4(1), Καρλί, Μπουγιουκμπαράκ 2, Μπάμπιτς 9(2), Τόμπσον 3.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αποκαλυπτήρια με… παράταση και νίκη ο Άρης (pics)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.