ΑΡΗΣ BC

Άρης: Αυτοκτόνησε με την Κατάγια και αποκλείστηκε!

Ο Άρης έλεγχε το παιχνίδι στη Φιλανδία για 30 λεπτά, αλλά δεν έβγαλε αντίδραση στην αντεπίθεση της Κατάγια στο τέλος και η ήττα με 88-86 ισοδυναμεί με αποκλεισμό

Κατώτερος των περιστάσεων παρουσιάστηκε ο Άρης στον αγώνα με την Κατάγια, από την οποία ηττήθηκε εκ νέου και αποκλείστηκε από τη β’ φάση του FIBA Europe Cup.

Με την ήττα από τη φιλανδική ομάδα, ο Άρης είναι πλέον στο 1-3 και ουσιαστικά αποχαιρετάει τη διοργάνωση μετά και τη νίκη της Λουκόιλ Λέφσκι επί της Ντνίπρο με 88-72, αφού οι Βούλγαροι έχουν κάνει το  τέσσερα στα τέσσερα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άρης έχει… αυτοκτονήσει στον αγώνα, αφού έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα και βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 15 πόντους (7-22). Πάντως το πρώτο δεκάλεπτο τον βρήκε στο +10 με 26-16.

Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αν και η Κατάγια έδειχνε ότι είχε βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό. Οι Φιλανδοί μείωσαν, αλλά ο Άρης έκανε ένα επιμέρους σκορ 17-2 και έκλεισε το ημίχρονο στο +9 με 45-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε κάποια στιγμή το +13 με 50-37, αλλά η Κατάγια αντέδρασε και έκλεισε την περίοδο στο 55-62.

Όλα κρίθηκαν στο τελευταία δεκάλεπτο, όταν μία μεγάλη αντεπίθεση η Κατάγια γύρισε το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται 83-81 με 36 δευτερόλεπτα να απομένουν. Εκεί ο Σίμπσον πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο φέρνοντας τη διαφορά στο +5, από την οποία ο Αρης δεν επανήλθε ποτέ και γράφτηκε το τελικό 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-46, 55-62, 88-86

ΚΑΤΑΓΙΑ (Στεν):  Μάλινγκς 21, Πάλμι 16 (2), Σιπάλα 8 (2), Σίμπσον 31 (6), Ράιτ 5, Χεράλα, Χουολίλα 7 , Οτζάλα, Περτού.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μπελ 28 (2), Μποχωρίδης 10 (1), Νταλό 7 (1), Τζόουνς 13 (2), Κάιζερ 4, Α Φλιώνης 2, Χάρις 6, ΜακΓκί 16.