ΑΡΗΣ

Άρης: Από το κακό στο χειρότερο η Αστάνα, υπέστη δεύτερη σερί ήττα (vid)

Περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος διανύει εδώ και αρκετές εβδομάδες η Αστάνα.

Περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος διανύει εδώ και αρκετές εβδομάδες η Αστάνα, αντίπαλος που θα αντιμετωπίσει ο Άρης στο Conference League.

Αυτή τη φορά η Αστάνα να ηττάται με 3-2 Κιζιλζάρ εκτός έδρας για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Καζακστάν. Αυτή είναι η 2η σερί ήττα για την Αστάνα μετά το 0-2 από την Ορντάμπασι. Θυμίζουμε ότι ο Άρης θα αντιμετωπίσει στις 22 και της 29 Ιουλίου για τη 2η προκριματική φάση του Europa Conference League.

Στο μεταξύ αυτό είναι το προφίλ του Χόρχε Κορέα που παίρνει ο Άρης.

Με την ήττα αυτή η αντίπαλος του Άρη έμεινε και πάλι στους 38 βαθμούς και πλέον η Τομπόλ Κοστανάι (έχει επίσης 38 αλλά και ματς λιγότερο) μπορεί να την ξεπεράσει, εφόσον δεν ηττηθεί τη Δευτέρα (28/6) στην έδρα της από την Καράτ Αλμάτι.

Μετά από εννιά συνεχόμενες νίκες, από τις αρχές Απριλίου ως τα τέλη Μαΐου η Αστάνα έχει πετύχει μόλις μια νίκη, ενώ μετράει τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες σερί. Γενικότερα εμφανίζει πολλά προβλήματα στην αμυντική της γραμμή με αποτέλεσμα στα δύο τελευταία ματς να έχει δεχθεί πέντε γκολ

Οσον αφορά το ματς με την Κιζιλζάρ (ανέβηκε στην 4η θεση με 25β. πλέον) η αντίπαλος του Άρη μπήκε κάκιστα στο ματς καθώς στο από το 9′ έχανε ήδη με 2-0 3(‘ Ντρατσένκο, 9′ Μπουσμάν).

Στο δεύτερο μέρος η Αστάνα έβγαλε κάποια αντίδραση (μετά και από κάποιες αλλαγές που έγιναν) Συγκεκριμένα στο 51′ ο Κουάτ μείωσε σε 2-1, όμως στο 68′ ο Ζόριτς από κοντά (με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων) έκανε το 3-1 και ουσιαστικά έβαλε τέλος στην οποία προσπάθεια της Αστάνα για ανατροπή.

Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στο 86′ (στο τελικό 3-2) με τον Αϊμπέτοφ (πέρασε στο ματς στο 78’), καθώς στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι.

Η σύνθεση της Αστάνα: Νεμπογκόντοφ, Μπαρσεγιάν (46′ Μπασμάνοφ), Μπεϊσεμπέκοφ, Καντέτ, Τσουπέρκα (78′ Αϊμπέτοφ), Εμπόνγκ, Κουάτ (72′ Γκούρμαν), Μουρταζάεφ (46′ Προκοπένκο), Ρουκάβινα, Σίμουνιτς, Τομάσοφ.

Δείτε παρακάτω τα γκολ

Μπεναλουάν: Αποθέωσε τον «Θεό του πολέμου» στην ιταλική τηλεόραση! (vid)

Ελληνοτουρκικά: Το ανίκητο ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό – Δεν έχει χάσει ποτέ στην ιστορία

Ποιοι χάνουν τα επιδόματα ΟΠΕΚΑ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης: Από το κακό στο χειρότερο η Αστάνα, υπέστη δεύτερη σερί ήττα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.