ΑΡΗΣ

Άρης – Κόλος Κοβαλίβκα: Στο… κάστρο του

Ο Άρης υποδέχεται την άσημη Κόλος Κοβαλίβκα στο απόρθητο ευρωπαϊκά «Κλεάνθης Βικελίδης»

Ο Άρης δίνει το παρών στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για δεύτερη σερί σεζόν. Και προφανώς η πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League είναι κάτι σαν… υποχρέωση.

Φαντάζει ως απίθανο σενάριο τυχόν αποκλεισμός από την άσημη ουκρανική ομάδα. Πέρσι έφτασε μία ανάσα από μία σπουδαία ανατροπή κόντρα στην Μόλντε, οδήγησε την ρεβάνς στην παράταση (ήττα με 3-0 στην Νορβηγία) και δέχτηκε γκολ από τον Μπολί στο 105’.

Ο Μίχαελ Ενινγκ είδε τους ποδοσφαιριστές του να ξεκινούν με το δεξί το φετινό πρωτάθλημα.  Πραγματοποίησαν απογοητευτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο με την Λαμία, από την οποία βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Άρης-Κόλος Κοβαλίβκα: Το κανάλι που θα δείξει το παιχνίδι

Στο δεύτερο ο 54χρονος Γερμανός άλλαξε τον σχηματισμό από 4-3-3 σε 4-2-3-1 γεγονός που έφερε τα πάνω κάτω στον αγωνιστικό χώρο. Το ματς είναι νοκ-άουτ παιχνίδι για τον 2ο προκριματικό γύρο. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα παίξει στον 3ο προκριματικό γύρο με την Ριέκα.

Θυμίζουμε ότι ο Άρης παραμένει αήττητος σε 28 ευρωπαϊκές αναμετρήσεις στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με απολογισμό 13 νίκες και 15 ισοπαλίες. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 6 Οκτωβρίου 1968 για να βρούμε την τελευταία ήττα που γνώρισε από την Ούιπεστ (2-1) για τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Εκθέσεως.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Κόλος Κοβαλίβκα: Στο… κάστρο του», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.