ΑΡΗΣ

Αστάνα – Άρης 2-0: Η Αστάνα είχε Τομάσοφ και ο Άρης Μαντσίνι και άμυνα που… έμπαζε! (vids)

Αστάνα - Άρης: Αν ο Άρης είχε κανονικό φορ και αντί Ρόουζ, θα μπορούσε μέχρι και το διπλό στο «Αstana arena. Aλλά οτι γράφει, δεν ξεγράφει. Ο Τομάσοφ τα «έγραφε», ο Μαντσίνι τα... έχανε!

Αστάνα – Άρης: Αν ο Άρης είχε κανονικό φορ και αντί Ρόουζ, θα μπορούσε μέχρι και το διπλό στο «Αstana arena. Aλλά οτι γράφει, δεν ξεγράφει. Ο Τομάσοφ τα «έγραφε», ο Μαντσίνι τα… έχανε!

Ένα «φτηνό» γκολ στο πρώτο ημίχρονο, μια αδράνεια της άμυνας στο δεύτερο και ο… μοιραίος Μαντσίνι, βάζουν σε πολύ δύσκολη θέση τον Άρη, στο στοίχημα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa Conference League.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να «καμουφλάρει» κανένα από τα κραυγαλέα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Ο Ρόουζ δεν έχει αντικατασταθεί, ο Μαντσίνι δεν είναι φορ και ο Μήτρογλου δεν μπορεί να βοηθήσει. Τα έβγαλε όλα στο «Αstana Arena» και τα πλήρωσε επίσης όλα!

Πλέον, οι πιθανότητες πρόκρισης μετά την ήττα (0-2) μειώνονται αισθητά. Και θαύματα μέσα σε μια βδομάδα, δεν γίνονται!

Ο Άρης μπαίνει με τα… όσα στο Astana Arena, κρατώντας μπάλα, αφενός για να επειλήσει και αφετέρου για να μην απειληθεί.
Και χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 6′ όταν από λάθος στην άμυνα των Καζάκων, ο Μπερτόγλιο βρίσκεται σε θέση βολής αλλά «σημαδεύει» τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Παρά την υπεροχή του, ο Άρης δεν μπορεί να «κρύψει» τα κενά στην άμυνα του και στο 9′ ο Τομάσοφ σε τελική… δώρο, ευτυχώς για τους Θεσσαλονικείς, σημαδεύει και αυτός τον Ντενίς. Οι Καζάκοι απαντούν στις ευκαιρίες.

Η εικόνα στον αγωνιστικό χώρο δεν αλλάζει μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Άρης διατηρεί τον έλεγχο, είναι πιο δραστήριος από την αντίπαλο του, βρίσκεται συνχά – πυκνά στα πέριξ της μεγάλης περιοχής του Νεπογκόντοφ, αλλά άλλη μεγάλη στιγμή, παρόμοια με εκείνη του 6ου λεπτού, δεν βρίσκει.

«Φθηνό» γκολ και 1-0 η Αστάνα

Εν αντιθέσει με τους Καζάκους που στην δεύτερη τους… απόπειρα για τελική, ανοιγουν το σκορ, με ποιον άλλον, τον Τομάσοφ! Ο Κροάτης βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον Ντενίς από μακριά με τον βραζιλιάνο να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε.

Παρά το «φτηνό» γκολ, οι παίκτες του Άρη δεν χάνουν το μυαλό τους, αλλά δεν μπορούν να σκοράρουν. Δύο κλασσικές ευκαιρίες σε ένα λεπτό – η μια πιο κλασσική από την άλλη- με τον Μαντσίνι να διεκδικεί και να παίρνει άνευ αντιπάλου τον τίτλο του μοιραίου.

Στο 30′ σε θέση βολής, κάνει κακή πάσα στον Γκαρσία που δεν προλαβαίνει να συνδεθεί με τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα, ενώ στο επόμενο λεπτό αποφασίζει να τελειώσει μόνος του από θεση τετ-α-τετ-, αλλά τον νικάει ο τερματοφύλακας της Αστάνα. Και σχετικά εύκολα, αφού το τελείωμα ήταν κάκιστο!

Με τον Μπρούνο αντί του Ματέο Γκαρσία ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο. Oι γηπεδούχοι είναι εκείνοι που απειλούν πρώτοι με τον… ξεχασμένο Κουάτ να στέλνει τη μπάλα άουτ, μετά από σέντρα του Ρουκάβινα.

Ούτε… τελική στο δεύτερο και 2-0 πάλι ο Τομάσοφ!

Ο Άρης δεν βγάζει την ίδια ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και η Αστάνα που είναι σαφώς πιο έτοιμη, κυριαρχεί. Χάνει ακόμα μια, πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 54′, με τον Ντενίς να «βγάζει» την σκαστή κεφαλιά του Εουζένιο, στην απόκρουση του αγώνα.

Η επόμενη κεφαλιά των Καζάκων βρήκε δίχτυα. Ο Τομάσοφ και πάλι, βγήκε στη πλάτη της άμυνας και νίκησε εύκολα τον ανύμπορο Ντενίς για το 2-0 της Αστάνα.

Οι γηπεδούχοι μένουν με 10 στο 75′ με τον Σιμούνοβιτς να βλέπει την άγουσα για τα αποδυτήρια, αλλά ο Άρης δεν εκμεταλλεύεται ούτε το αριθμητικό του πλεονέκτημα για να κάνει ένα γκολ που θα του ανέβαζε κατά πολύ το ποσοστό δικής του πρόκρισης την ερχόμενη Πέμπτη στο «Βικελίδης». Μένει χωρίς τελική στην εστία ένα ολόκληρο ημίχρονο!

Αστάνα – Άρης 2-0 – Η κάρτα του αγώνα

ΜVP: Mαρίν Τομάσοφ. Ο Κροάτης είχε τρεις τελικές στο παιχνίδι, τις δύο τις έκανεγκολ, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

DOWN: Ντάνιελ Μαντσίνι. Κακή η σκέψη να «σπάσει» τη μπάλα στον Γκαρσία στο 30′, όντας σε θέση τετ-α-τετ-, τραγικό το τελείωμα του ένα λεπτό αργότερα, «σημαδεύοντας» τα πόδια του Νεπογκόντοφ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπάστιαν Ντάνκερτ. Ο Γερμανός πέρα από κάτι φάουλ που έχασε, ήταν πολύ καλός. Δεν είχε και τη δύσκολη φάση, οπότε όλα καλά για τον ρέφερι.

ΣΚΟΡΕΡ: 25′, 70′ Τομάσοφ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27′ Σιμούνοβιτς- 5΄Μπεναλουάν, 83′ Μπρούνο, 85′ Ματίγια

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 75′ Σιμούνοβιτς

Αστάνα (Tιχόνοφ): Νεπογκόντοφ, Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Μπίτρι, Σιμούνοβιτς, Εμπόνγκ, Κουάτ (84′ Γκούρμα), Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Μπαρσεγκιάν (87′ Μπετσιράι), Εουζένιο (78′ Τομάσεβιτς).

Άρης (Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς (78′ Χαϊροβιτς), Γκάνεα, Δεληζήσης (77′ Τζέγκο), Μπεναλουάν, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (62′ Μήτρογλου), Μπερτόγλιο, Γκαρσία (46′ Μπρούνο), Μαντσίνι (87′ Mάνος).

Άρης: Χάλασε η μεταγραφή του Αρίμπας!

Συγκέντρωση – Σύνταγμα: Αντιχριστιανικό μένος – Ξαφνικά άρχισαν να… ενοχλούνται και από τους σταυρούς που κρατούν οι διαδηλωτές!

Η Ιωάννα Μαλέσκου κάνει ντουζ και οι χρήστες του Instagram παραληρούν!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστάνα – Άρης 2-0: Η Αστάνα είχε Τομάσοφ και ο Άρης Μαντσίνι και άμυνα που… έμπαζε! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!