ΑΡΗΣ

Φορτούνα Σιτάρντ – Άρης 5-1: Βαριά ήττα με πολλές δοκιμές

Πολλά λάθη στην αμυντική λειτουργία των «κιτρινόμαυρων», ο Ντιγκινί το πρώτο γκολ της ομάδας του Σάββα Παντελίδη

Φορτούνα Σιτάρντ – Άρης 5-1: Το πρώτο φιλικό παιχνίδι των «κιτρινόμαυρων» στην Ολλανδία δεν συνοδεύτηκε από νίκη, αλλά με ένα βαρύ σκορ.

Ωστόσο αυτό που ήθελε πρωτίστως ο Σάββας Παντελίδης ήταν να κάνει δοκιμές με φόντο τα ευρωπαϊκά ματς με την ΑΕ Λεμεσσού.

Γι’ αυτό και είδαμε δύο διαφορετικές ενδεκάδες, με ποδοσφαιριστές που δεν αγωνίστηκαν στη φυσική τους θέση και προφανώς δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις, λογικό δεδομένου της περιόδου που διανύουμε.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν άσχημο ξεκίνημα στο ματς.

Στο 16′ η Φορτούνα άνοιξε το σκορ με τον Μπεντέκε, τρία λεπτά μετά από ολιγωρία της άμυνας, ο Ρόουζ ανέτρεψε τον Λάουρσεν μέσα στην περιοχή και ο Ντίμερς διπλασίασε τα τέρματα των Ολλανδών.

Ένα ακόμα λάθος της άμυνας και ο Μπεντέκε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με την συμπλήρωση 20 λεπτών.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 36′ πέτυχε το πρώτο- έστω και ανεπίσημο- γκολ της σεζόν με τον Ντιγκινί.

Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο του αγώνα και απείλησαν με τον Ιντέγε, ωστόσο δεν κατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο.

Αντιθέτως, στο 80′ ο Ούγκουρ πήρε το… ριμπάουντ από σουτ του Ζέκα που απέκρουσε ο Κουέστα και έγραψε το 4-1.

Ο Ζέκα στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Η 11αδα του Άρη στο πρώτο ημίχρονο: Κουέστα, Μπαγκαλιάνης, Τσαγκαλίδης, Βέλεθ, Ρόουζ, Μπάσα, Ντουάρτε, Τζανακάκης, Λάρσον, Μαρτίνες, Ντιγκινί.

Η 11αδα του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο: Κουέστα, Δεληζήσης, Σόουζα, Κωνσταντινίδης, Κόρχουτ, Ματίγια, Μπακούτσης, Τσαγκαλίδης, Τζανακάκης, Τόνσο, Ιντέγε.

Φορτούνα Σιτάρντ – Άρης: Δείτε φωτογραφίες

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φορτούνα Σιτάρντ – Άρης 5-1: Βαριά ήττα με πολλές δοκιμές», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.