ΑΡΗΣ

Στον σωστό δρόμο ο Άρης

Οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν με 2-0 την Ντεν Χάαγκ σε φιλικό στην Ολλανδία

Δείχνει έτοιμος! Με καλό βαθμό πέρασε το τεστ της Παρασκευής (3/8) κόντρα στην Ντεν Χάαγκ ο Άρης, ο οποίος νίκησε με 2-0 στην Ολλανδία παρόντος του Θόδωρου Καρυπίδη.

Οι Θεσσαλονικείς δεν μπήκαν καλά, δέχτηκαν πίεση στο πρώτο 20λεπτο από τους σαφώς πιο έτοιμους Ολλανδούς, αλλά στη συνέχεια ισορρόπησαν. Φάσεις δεν δέχτηκαν με εξαίρεση μία στο 34′, όταν ο Κουέστα αντέδρασε πολύ καλά, και άλλης μίας κάποια λεπτά νωρίτερα.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους τα πνεύματα οξύνθηκαν μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα του Ίμερς στον Βαλεριάνο. Ο ρέφερι, μάλιστα, προειδοποίησε ότι θα διακόψει το ματς σε περίπτωση νέας έντασης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε δυνατά, από τα πρώτα λεπτά πίεσε και άρχισε να δημιουργεί. Είχε μία καλή στιγμή με τον Γκαρσία στο 53′ και έξι λεπτά μετά άνοιξε το σκορ με τον Ντιγκινί από ασίστ του Ναζλίδη. Στη συνέχεια έγιναν αρκετές αλλαγές αλλά οι παίκτες του Πάκο Ερέρα βρήκαν και δεύτερο γκολ. Σκόρερ ο Διαμαντόπουλος μετά από πάσα του Γκαρσία στο 72′.

Ντεν Χάαγκ: Γκρούθτουιζεν, Μπεούγκελσντάϊκ, Κάνον, Μπέκερ, Μέιερς (31’ Κάιπερς), Ίμερς, Μπάκερ, Ελ Καγιατί, Πόλεϊ, Φάλκενμπουργκ, Λορένζεν

Άρης: Κουέστα (46’ Αναγνωστόπουλος), Τζανακάκης (69’ Τζανακάκης), Βελέθ (59’ Σόουζα), Δεληζήσης (76′ Μπακαλιάννης), Μπάσαν (65’ Παυλίδης), Ντιγκινί (66΄Μιλούνοβιτς), Ναζλίδης, Κολάσο (76’ Σταμπουλίδης), Γκαρσία (76′ Μπακουτσής), Ματίγια (56’ Ιντζόγλου), Βαλεριάνος (59’ Μενέντεθ)