ΑΡΗΣ

«Ξεμούδιασε» με «4άρα» ο Άρης – Σκόραραν Ντάτκοβιτς-Μάνος, δύο γκολ ο Χατζηπιρπιρίδης!

Ο Άρης νίκησε με 4-0 της Αγίας Μαρίνας Βέροια στο πρώτου του φιλικό στη Νάουσα, Ντάτκοβιτς, Μάνος και Χατζηπιρπιρίδης (δύο γκολ) οι σκόρερ.

Την ευκαιρία να «ξεμουδιάσει» από την επίπονη προετοιμασία είχε το απόγευμα της Πέμπτης ο Άρης, καθώς επικράτησε με 4-0 σε φιλικό, της Αγίας Μαρίνας Βέροιας (Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ημαθίας) στο δημοτικό στάδιο Νάουσας.

Τα γκολ για τον «Θεό του πολέμου» σημείωσαν στο 22′ ο Ντάτκοβιτς, στο 45′ ο Μάνος, ενώ δύο γκολ σημείωσε ο επιθετικός/εξτρέμ Χατζηπιρπιρίδης στο 53′ και το 90′.

Ο Μίχαελ Ένινγκ χρησιμοποίησε  όλους τους παίκτες του, χωρίζοντάς τους σε δύο ενδεκάδες μία κάθε ημίχρονο. Επόμενο φιλικό ματς, την ερχόμενη Τρίτη (25/8, 18:00) με τον Πανσερραϊκό και πάλι στο Δημοτικό Στάδιο Νάουσας.

Η υπεροχή του Άρη ήταν ξεκάθαρη σε ολο το ματς με τους παίκτες του Ένινγκ να έχουν αρκετές ευκαιρίες (εκτός από τα τέσσερα γκολ είχε και τρία δοκάρια) για μεγαλύτερο σκορ.

Ο Γερμανός τεχνικός ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-3-3 και συγκεκριμένα τους Κουέστα κάτω από τα δοκάρια, Σάκιτς (δεξιά), Γκανέα (αριστερά), Ντάτκοβιτς και Ροζ στο κέντρο της άμυνας, τους Σάσα, Τζέγκο και Ματίγια στη μεσαία γραμμή και μπροστά τους Φετφατζίδη δεξιά, Μαντσίνι αριστερά και Μάνο στην κορυφή.

Στο 7′ ο αριστερός μπακ Κριστιάν Γκάνεα, σε σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Το δεύτερο δοκάρι για τους «κίτρινους» ήρθε στο 20′ με νέο σουτ, αυτή τη φορά από σουτ του Λούκας Σάσσα.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε δύο λεπτά αργότερα (22′), όταν μετά από κόρνερ του Ματίγια ο Ντάτκοβιτς νίκησε τους πάντες με κεφαλιά.

Ο Άρης είχε και στη συνέχεια υπεροχή και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, βρήκε και πάλι δίχτυα. Συγκεκριμένα στο 45′ ο Μάνος έκανε το 2-0 μετά από γύρισμα του Τζέιμς Τζέγκο.

Άλλαξε όλη η 11άδα και το σύστημα στο Β’ μέρος

Στο Β’ μέρος ο Ένινγκ άλλαξε όλη την 11άδα αλλάζοντας παράλληλα και το σύστημα σε 4-2-3-1. Συγκεκριμένα έβαλε τον Έμαν στην εστία, αριστερά τον Σενγκέρκη, δεξιά τον Μαρμαρίδη, ενώ στο κέντρο της άμυνας, αγωνίστηκαν οι Δεληζήσης-Μπαγκαλιάνης. Στο κέντρο ο νεαρός Μιχάλης Ανδρέας, ο Μπακούτσης και μπροστά τους ο Μπερτόλιο. Από εκεί και πέρα στο δεξί άκρο της επίθεσης έπαιξε ο Μαρτίνες, στο αριστερό ο Τσαγκαλίδης, ενώ στην κορυφή βρέθηκε ο Χατζηπιρπιρίδης.

Παρά τις αλλαγές ο Άρης έφτασε νωρίς σε ένα τρίτο γκολ, συγκεκριμένα από τον νεαρό Χατζηπιρπιρίδη μετά από ριμπάουντ που πήρε από σέντρα του Μαρτίνες στο 53′.

Στο 70′ ο Μπερτόλιο πλάσαρε λίγο άουτ στο 70′, ενώ στο 73′ ο Άρης είχε νέο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Τσαγκαλίδη (μετά από γύρισμα του Μαρτίνες).

Η ομάδα του Ένινγκ πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 90′. Ο Χατζηπιρπιρίδης κινήθηκε ωραία στον κενό χώρο, πέρασε και τον τερματοφύλακα κι έκανε το 4-0, διπλασιάζοντας τα τέρματά του στο ματς!

«Ξεμούδιασε» με «4άρα» ο Άρης - Σκόραραν Ντάτκοβιτς-Μάνος, δύο γκολ ο Χατζηπιρπιρίδης!

ΑΡΗΣ (Α’ Ημίχρονο): Κουέστα, Σάκιτς, Γκάνεα, Ντάτκοβιτς, Ροζ, Ματίγια, Τζέγκο, Σάσα, Φετφατζίδης, Μαντσίνι, Μάνος.

ΑΡΗΣ (Β’ Ημίχρονο): Έμαν, Μαρμαρίδης, Σενγκέργκης, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Ανδρέας, Μπακούτσης, Μπερτόλιο, Μαρτίνες, Τσαγκαλίδης, Χατζηπιρπιρίδης

ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ ΒΕΡΟΙΑΣ: Ηλιάδης, Κούκλας, Μπουρδάνος, Ρέις Σέρα, Παπαδόπουλος, Μπρέγκου, Λίπε, Βούλγαρης, Σαμιώτης, Μουστάκας, Αργυρόπουλος

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Ξεμούδιασε» με «4άρα» ο Άρης – Σκόραραν Ντάτκοβιτς-Μάνος, δύο γκολ ο Χατζηπιρπιρίδης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.