ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ACB: Ο Όγκουστιν έδωσε τη νίκη, απώλεια για Μούρθια (vid)

Ο διπλός σκοπός επιτεύχθηκε. H Γκραν Κανάρια όχι μόνο νίκησε τη Μούρθια – αντίπαλο της ΑΕΚ στον ημιτελικό του Basketball Champions League – αλλά πήρε και την διαφορά σε μία πιθανή περίπτωση ισοβαθμίας. Για το τελικό 83-71… ευθύνονται οι Αλμπερτ Ολιβερ και οι Εούλις Μπάεθ. Ο πρώτος σημείωσε 18 πόντους με 3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα...

Ο διπλός σκοπός επιτεύχθηκε. H Γκραν Κανάρια όχι μόνο νίκησε τη Μούρθια – αντίπαλο της ΑΕΚ στον ημιτελικό του Basketball Champions League – αλλά πήρε και την διαφορά σε μία πιθανή περίπτωση ισοβαθμίας.

Για το τελικό 83-71… ευθύνονται οι Αλμπερτ Ολιβερ και οι Εούλις Μπάεθ. Ο πρώτος σημείωσε 18 πόντους με 3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 3/3 βολές, ενώ ο δεύτερος σταμάτησε στους 17 και στα 10 ριμπάουντ. Η Μούρθια έχασε την επαφή με το σκορ από την αρχή (23-11 το πρώτο δεκάλεπτο). Η αντεπίθεσή της έφερε την διαφορά στους 5 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο στην τελευταία περίοδο η Γκραν Κανάρια δεν άφησε κανένα περιθώριο.

Για την Μούρθια αποχώρησαν τραυματίες οι Τούμπα και Σοκό.

Στα άλλα παιχνίδια, η Μπασκόνια επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας της Τενερίφης του Φώτη Κατσικάρη με 100-94. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιαν Τίμα με 20 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ροντρίγ Μπομπουά και Τόρνικε Σενγκέλια (από 14). Στους 20 πόντους σταμάτησε και ο Πόνιτκα για την Τενερίφη, ο Τόμπι πρόσθεσε 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης έμεινε στους 2 πόντους.

Στο νήμα η Μάλαγα

Ο Τζέιμς Ογκουστιν το έχει κάνει ξανά. Όπως με τον Ολυμπιακό, έτσι και με την Μπαρτσελόνα. Ένα φόλοου του Αμερικανού φόργουορντ, 12 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, έδωσε τη νίκη στη Μάλαγα (80-78), καθώς στην τελευταία επίθεση των Καταλανών ο Βίκτορ Κλαβέρ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ.

Στο ημίχρονο η Μάλαγα προηγήθηκε με διαφορά 17 πόντων (43-26), όμως οι παίκτες του Σβλέτισλαβ Πέσιτς με επί μέρους σκορ στο 3ο δεκάλεπτο 29-17, μείωσαν τη διαφορά, με το ματς να γίνεται ντέρμπι μέχρι το τέλος.

Στην άνετη επικράτηση της Ανδόρας επί της Εστουδιάντες, η οποία δίνει σημαντικό προβάδισμα για τη συμμετοχή στα πλέι οφ στη γηπεδούχο, ο Βλάντιμιρ Γιάνκοβιτς σημείωσε μόλις 2 πόντους

18  Μπέτις 28 7 21 2.192 2.530

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ACB: Ο Όγκουστιν έδωσε τη νίκη, απώλεια για Μούρθια (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.