Παναθηναϊκός- Αρμάνι Μιλάνο 90-77: Ο μεγάλος Μπέικον και ο Λι παρέσυραν τους Ιταλούς

Παρά την απουσία του Νέιτ Γουόλτερς, παρότι βρέθηκε στο -15, παρότι ήταν κακός στο μεγαλύτερο διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε ΕΠΙΘΥΜΙΑ, είχε Λι αλλά κυρίως ΜΠΕΙΚΟΝ κι έφτασε στην παράταση στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στην Euroleague.

Ο Ντουέιν Μπέικον ήρθε στον Παναθηναϊκό για να αλλάξει την πορεία του κι αυτό το κατάλαβε εσχάτως και η Αρμάνι Μιλάνο.

Ο ΥΠΕΡΠΑΙΚΤΗΣ Μπέικον πήρε «παραμάζωμα» τους Ιταλούς και με 31 πόντους οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε μια ΠΟΛΥΤΙΜΗ νίκη (90-77) στην παράταση (72-72 ο κανονικός αγώνας με τον Παπαγιάννη να ισοφαρίζει 8 λεπτά πριν το τέλος)! Οι «πράσινοι» είχαν βρεθεί ακόμα και στο -15, αλλά παρότι ήταν κακοί στο μεγαλύτερο διάστημα, παρότι η απουσία του Γουόλτερς τους «έκοψε στα δύο» κατάφεραν κι ανέτρεψαν την κατάσταση.

Κι αυτό έγινε χάρη στην άμυνά τους που βελτιώθηκε και κούρασε τους Ιταλούς που είχαν περιορισμένες επιλογές, στον Πάρις Λι που ξέρει καλά να κάνει άνω- κάτω τον αγώνα (σπουδαία εμφάνιση από τον Αμερικανό που σήκωσε όλο το βάρος στο «1») και φυσικά στον ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ Ντουέιν Μπέικον. Η προσωπικότητα του Αμερικανού άλλαξε όλη τη ροή του αγώνα και ο Παναθηναϊκός έφτασε στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στην Euroleague.

Και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πλέον στο 6-6 και με τρεις συνεχόμενους εκτός έδρας αγώνες (Βαλένθια, Μπαρτσελόνα, Εφές) να ακολουθούν, πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (30/12).

Αναμφίβολα αυτό ήθελαν οι «πράσινοι» και γι’ αυτό ήταν κομβικός ο αγώνας.

Η Αρμάνι έχει να νικήσει από τις 20 Οκτωβρίου και υπέστη την 7η συνεχόμενη ήττα της.

Το πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό ήταν δεδομένο και είχε να κάνει με την απουσία του Νέιτ Γουόλτερς. Αυτό άφησε τους «πράσινους» χωρίς «άσο» κι αυτό φυσικά επηρέασε σε απόλυτο βαθμό τη λειτουργία της ομάδας. Η επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν δυσλειτουργική με αποτέλεσμα να δημιουργείται και ανισορροπία στην άμυνα.

Η Αρμάνι βρήκε την ευκαιρία και πήρε από νωρίς προβάδισμα. Στο 8’30’’ το σκορ ήταν 20-11 για τους Ιταλούς καθώς ο Παναθηναϊκός είχε 4/13 σουτ και 3 λάθη. Τα πράγματα άρχισαν να γίνονται ακόμα πιο δύσκολα στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι παίκτες της Αρμάνι άρχισαν να μαζεύουν επιθετικά ριμπάουντ και οι Ιταλοί ξέφυγαν με 31-17.

Ο Ντουέιν Μπέικον όμως ήταν εκείνος που προσπάθησε- και κατάφερε είναι αλήθεια- να βγάλει τον Παναθηναϊκό από το επιθετικό αδιέξοδο.

Με 11 από τους 15 πόντους του Παναθηναϊκού στα 8 λεπτά της δεύτερης περιόδους, κατέβασε τη διαφορά (28-34) κάνοντας αυτό που ξέρει καλά: Με το ατομικό του ταλέντο και την προσωπικότητα άρχισε να δίνει οντότητα στην επίθεση της ελληνικής ομάδας.

Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη διατήρησαν τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ (33-39) αλλά το ημίχρονο βρήκε τους «πράσινους» στο -9 μετά από τρεις εύστοχες βολές του Μπάρον!

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλη αστοχία στο περιφερειακό σουτ (2/14 τρίποντα), στο δεύτερο δεκάλεπτο έχασε πολλά ριμπάουντ στην άμυνα (8 επιθετικά είχε η Αρμάνι) απειλούσε μόνο με τον Μπέικον (14 πόντοι) ενώ είχε τεράστιο πρόβλημα δημιουργικά. Οι Ιταλοί που πριν τον αγώνα του ΟΑΚΑ δεν είχαν σκοράρει σε καμία από τις  7 τελευταίες τους αναμετρήσεις (ήττα σε όλες) πάνω από 77 πόντους, είχαν 42 στο ημίχρονο!

Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 42-37 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου αλλά δύο τρίποντα από τον Λουαβού Καμπαρό και ένα καλάθι από τον Ντέιβις οδήγησαν σε 8-0 την Αρμάνι που ξέφυγε εκ νέου μες 50-37 στο 24’. Ο συναγερμός είχε ηχήσει για τα καλά αφού οι Ιταλοί είχαν πάρει διψήφια διαφορά, σκόραραν με άνεση, είχαν καλό περιφερειακό σουτ (7/13 τρίποντα) και ήλεγχαν την αναμέτρηση.

Με 3/3 τρίποντα στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 53-39 κι αργότερα έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά τους (55-40) με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να έχουν σημαντικά ζητήματα.

Ένα 8-0 (τρίποντα από Λι και Πονίτκα και καλάθι του Μπέικον) έφερε τον Παναθηναϊκό ξανά κοντά (57-50) και οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να αρχίσουν την αντεπίθεσή τους, εκμεταλλευόμενοι την κόπωση των Ιταλών που δεν είχαν και πολλές αλλαγές.

Σε ένα δεκάλεπτο που αρχικά φαινόταν «χαμένη υπόθεση» οι παίκτες του Ράντονιτς κατάφεραν να αλλάξουν την κατάσταση καθώς ετοιμάζονταν για το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο με το σκορ στο -7.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την προσπάθεια αλλά το 4ο φάουλ του Ντουέιν Μπέικον με 7’21’’ για το τέλος έβαλε νέα προβλήματα. Όμως οι «πράσινοι» είχαν αρχίσει να δυσκολεύουν το δρόμο της Αρμάνι προς το καλάθι κι απ’ εκεί βρήκαν ενέργεια και μείωσαν σε 64-63 στο 34’. Ουσιαστικά ο αγώνας άρχιζε ξανά!

Στο σημείο εκείνο  Αρμάνι χτύπησε με μεγάλα σουτ (τρίποντα από Χολ και Ντέιβις) και ξέφυγε 70-64 με 3’47’’ να απομένουν για το τέλος ενώ με 3’02’’ το σκορ πήγε στο 72-65 για τους φιλοξενούμενους.

Το μεγάλο σουτ του Μπέικον με 1’30’’ για το τέλος έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής (72-70) και η επιμονή των «πράσινων» άρχισε να βρίσκει ανταπόκριση. Ο Αμερικάνος αστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο που θα έδινε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό.

Ο Λουαβού Καμπαρό αστόχησε στα 28’’ και ο Παπαγιάννης ισοφάρισε με 8’’ να απομένουν για το τέλος (72-72). Ο Γάλλος της Αρμάνι έκανε επιθετικό φάουλ στον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με 2’’ πλέον για την τελική κόρνα αλλά το σουτ του Μπέικον δε βρήκε στόχο.

Οι «πράσινοι» είχαν ανατρέψει διαφορά που είχε φτάσει και τους 15 πόντους και είχαν οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση, εκεί όπου ο Μπέικον για πρώτη φορά έδωσε προβάδισμα (76-74) και η Αρμάνι δεν είχε τρόπο να τον σταματήσει.

Οι δύο βολές του Λι έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 80-75 και η Αρμάνι πλέον κατέρρεε. Το τρίποντο του Μπέικον (83-75) με 33’’ να απομένουν έδωσε τη χαριστική βολή στους Ιταλούς.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72 (καν.αγ.), 90-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5, Λι 22, Παπαγιάννης 7, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 9, Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 31, Πονίτκα 8, Γκουντάιτις 6

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 13, Τόμας 5, Λουαβού- Καμπαρό 5, Μήτρου- Λονγκ 16, Μέλι 7, Μπάρον 6, Χολ 7, Μπαλντάσο, Χάινς 8

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Αρμάνι Μιλάνο 90-77: Ο μεγάλος Μπέικον και ο Λι παρέσυραν τους Ιταλούς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College