ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Αήττητος στην προετοιμασία ο Ατρόμητος

Οι «κυανόλευκοι» έμειναν στο 1-1 με την Γκρασχόπερς στο τελευταίο τους φιλικό σε Αυστρία και Ελβετία

Με ακόμη μία καλή εμφάνιση, ο Ατρόμητος έκλεισε τα φιλικά του σε Αυστρία και Ελβετία, μετά και το 1-1 με την Γκρασχόπερς.

Οι Ελβετοί πήραν προβάδισμα στο σκορ, αλλά οι «κυανόλευκοι» απάντησαν και ισοφάρισαν με πέναλτι του Ούμπιδες.

Ο Κάναντι δοκίμασε δύο διαφορετικά σχήματα, παρατάσσοντας τον Ατρόμητο αρχικά με 4-2-3-1. Στο πρώτο ημίχρονο η Γκρασχόπερς ήταν καλύτερη και αφού απείλησε στο 19’, τελικά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 21’ έπειτα από κεφαλιά του Τσέσιγκερ σε εκτέλεση κόρνερ. Πάντως και οι «κυανόλευκοι» απείλησαν με τον Βασιλακάκη στο 25’, ενώ σε γενικές γραμμές το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά δυνατό με σκληρά μαρκαρίσματα.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Κάναντι άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 –όπως έκανε και με τη Ζυρίχη- και ο Ατρόμητος βελτιώθηκε σημαντικά. Απόρροια ήταν να απειλήσει με τον Μούγιακιτς στο 47’, τον Κωτσόπουλο στο 53’, ενώ ο ίδιος κέρδισε το πέναλτι στο 64’, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Ούμπιδες κάνοντας το τελικό 1-1.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγιερι, Σάκιτς, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μπρούνο, Βασιλακάκης, Μούγιακιτς, Κουλούρης.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Μίρκοβιτς, Νάτσος, Χατζηισαϊας, Γαρουφαλιάς, Ούμπιδες, Ενσικουλού, Μανούσος, Κωτσόπουλος.