ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Από την «ξεφτίλα» στην… πρόκριση! (vid)

Ο Ατρόμητος έχανε με 4-0 από την Ντινάμο Μπρεστ στο 70’, αλλά έβαλε τρία γκολ στο φινάλε (4-3) και ελπίζει!

Ο Ατρόμητος έχανε με 4-0 από την Ντινάμο Μπρεστ στο 70’, αλλά με τρία γκολ στο φινάλε (4-3) ελπίζει σε ανατροπή στο Περιστέρι!

Ένας κάκιστος για 70 λεπτά Ατρόμητος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-0 από την Ντινάμο Μπρεστ, όμως με τρία γκολ στο φινάλε μείωσε σε 4-3 και ελπίζει σε ανατροπή στο Περιστέρι.

Εφιαλτικό ήταν το α’ ημίχρονο για την ομάδα του Περιστερίου, αφού η νωθρότητα στα μαρκαρίσματα, η έλλειψη ρυθμού και, κυρίως, τα αλλεπάλληλα λάθη, την έφεραν σε άκρως μειονεκτική θέση.

Η Ντινάμο Μπρεστ έβαλε δύο γκολ πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, αρχικά με κοντινή προσπάθεια του Ζέλικο Φιλίποβιτς, έπειτα από κόρνερ του Ολεκσάντρ Νόγιοκ στο 5ο λεπτό.

Το φθηνό αυτό γκολ δεν αφύπνισε τον Ατρόμητο, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, όταν σε σέντρα από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μάντσον, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και ο Πάβελ Σαβίτσκι ευστόχησε στο 13’.

Ήταν προφανές ότι η Ντινάμο εκμεταλλευόταν το γεγονός ότι το λευκορωσικό πρωτάθλημα βρίσκεται σε εξέλιξη, όμως σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η αδυναμία της ομάδας του Νταμίρ Κάναντι να κρατήσει μπάλα.

Προς το φινάλε του α’ ημιχρόνου, ο Ατρόμητος κέρδισε κάποια μέτρα, ωστόσο η τελευταία ευκαιρία ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους (κακό πλασέ του Ολέκσι Κομπλένκο στο 43’).

Η εικόνα των φιλοξενούμενων μετά την ανάπαυλα δεν βελτιώθηκε – τουναντίον ο Σαβίτσκι εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Νόγιοκ στο 61’ και άλλη μία αδράνεια διαρκείας στο 70’ για να γράψει το 4-0.

Όλοι πίστεψαν ότι ο Ατρόμητος θα παραταχθεί με… δεύτερη ομάδα στη ρεβάνς του Περιστερίου, όμως τα λάθη στην αντίπαλη άμυνα του έδωσαν την ευκαιρία να βάλει τρία γκολ!

Αρχικά, ο Γιώργος Μανούσος σκόραρε προ κενής εστίας στο 74’, εν συνεχεία ο Όλεγκ Βερετίλο μείωσε περισσότερο με αυτογκόλ στο 80’ (υποψία επιθετικού φάουλ από τον νεοεισελθόντα Άρμιν Μούγιακιτς) και στο 88’ ο Ευθύμης Κουλούρης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τρομερό σουτ!

MVP: Ο Πάβελ Σαβίτσκι με τα τρία γκολ του

UP: Η αφύπνιση του Ατρομήτου στο τελευταίο εικοσάλεπτο

DOWN: Η αμυντική λειτουργία του Ατρομήτου θα πρέπει να βελτιωθεί στον μέγιστο βαθμό

ΓΚΟΛ: 5’ Φιλίποβιτς, 13’ πέν., 61’, 70’ Σαβίτσκι – 74’ Μανούσος, 80’ αυτ. Βερετίλο, 88’ Κουλούρης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χοσέ Μαρία Σάντσεθ Μαρτίνεθ (Ισπανία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36’Οσουτσούκου, 82’ Κομπλένκο, 86’ Φαμέγε – 26’ Κουλούρης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΠΡΕΣΤ (Αλεκσέι Σπιλέβσκι): Παβλιουτσένκο, Κίκι, Φιλίποβιτς (46′ Νεκαΐτσικ), Βερετίλο, Νόγιοκ, Οσουτσούκου (62′ Ζαλέσκι), Κάργας, Γιουζεπτσούκ (76’ Βίτους), Σαβίτσκι, Κομπλένκο, Φαμέγε.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Νάτσος, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μανούσος (75’ Μούγιακιτς), Βασιλακάκης (46′ Γαρουφαλιάς), Μπρούνο (46′ Ενσικουλού), Κουλούρης.