ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Στάση Περιστέρι!

Οι δύο πρωτοπόροι της βαθμολογίας ήρθαν ισόπαλοι με τον ΠΑΟΚ να μην κερδίζει για πρώτη φορά φέτος

“Στάση” Περιστέρι για τον ΠΑΟΚ που για πρώτη φορά φέτος δεν κέρδισε καθώς ο δεύτερος στη βαθμολογία Ατρόμητος, έπαιξε έξυπνα και με πάθος πήρε την ισοπαλία με 1-1 παρά τις πολλές απουσίες του.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με τον Κρέσπο στο 40΄ αλλά ο Ουγκράι ισοφάρισε στο 73΄για τους γηπεδούχους. Ο Δικέφαλος έχασε πολλές ευκαιρίες για γκολ ενώ ο Τζήλος αρνήθηκε καθαρό πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα χωρίς τον Δημήτρη Πέλκα στην ενδεκάδα του με τον Ελ Καντουρί να αγωνίζεται πίσω από τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς και στα άκρα να τοποθετούνται οι Ζαμπά και Μπίσεσβαρ. Απο την άλλη η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι, έπαιξε χωρίς τους δανεικούς απο τον ΠΑΟΚ, Χατζησαΐα, Γιαννούλη και Κουλούρη, τρεις βασικότατους και πρωταγωνιστές για την ομάδα του Περιστερίου ποδοσφαιριστές.

Στα πρώτα είκοσι λεπτά ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας (65% στο πρώτο ημίχρονο) αλλά όχι την μεγάλη ευκαιρία, με τον Δικέφαλο να προσπαθεί να δημιουργεί απο τα δεξιά επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία και τον Ζαμπά να είναι ιδιαίτερα δραστήριος. Στο 3΄ ο Βραζιλιάνος έδωσε κάθετη πάσα στον Ελ Καντουρί αλλά η επίθεση κόπηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Πάντως η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έγινε απο μία έμπνευση του Ουγκράι στο 17΄.

Ο παίκτης του Ατρόμητου, όταν είδε τον Πασχαλάκη μακριά απο την εστία του προσπάθησε να τον κρεμάσει με σουτ απο το κέντρο του γηπέδου με τον Έλληνα τερματοφύλακα να αναγκάζεται να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή απόκρουση που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του.

Στο 24΄ ο διαιτητής Τζήλος αρνήθηκε να δώσει πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ, όταν ο Ελ Καντουρί ανετράπη απο τον Στρούγγη μέσα στην περιοχή. Στο 40΄ όμως η υπεροχή των φιλοξενούμενων έπιασε τόπο καθώς οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν να πετύχουν το 0-1 ύστερα απο συνεργασία των δύο κεντρικών αμυντικών του! Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ απο μακριά, ο Φερνάντο Βαρέλα έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα απο την περιοχή, τρίπλαρε με τη δύναμη του έναν αντίπαλο, γύρισε την μπάλα στον ανενόχλητο Κρέσπο που είχε επίσης προωθηθεί και αυτός απο τα έντεκα περίπου μέτρα, έστειλε με δυνατό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος με το εις βάρος του σκορ αναγκάστηκε να ανεβάσει τις γραμμές του και ως το 60΄ κατάφερε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Στο 66΄ ωστόσο σε μία αντεπίθεση τους οι Θεσσαλονικείς λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν ο Κάνιας έκλεψε την μπάλα έδωσε στον Ελ Καντουρί που μπήκε στην περιοχή γύρισε όμορφα στον Ζαμπά που απο τα δέκα μέτρα πλάσαρε άουτ!

“Η μπάλα τιμωρεί” λένε και έτσι οι Περιστεριώτες στο 73΄, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Ουγκράι, να εκμεταλλεύεται την αδράνεια του Κρέσπο να μπαίνει στην περιοχή και με δυνατό σουτ απο πλάγια θέση, να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Πασχαλάκη. Ο Λουτσέσκου απάντησε άμεσα με δύο αλλαγές περνώντας στο ματς τους Πέλκα και Ουάρντα αλλά ο χρόνος ήταν λίγος.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά που τους απέμειναν. Στο 84΄ ο Βέρνμπλουμ έχασε μοναδική ευκαιρία αφού προβολή του έξω απο την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 86΄ο Πρίγιοβιτς αστόχησε εξ επαφής, στο 91΄ ο Μέγιερι τον πρόλαβε λίγο πριν ο Σέρβος την σπρώξει στα δίχτυα και κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ έχασε δύο βαθμούς με τον Ατρόμητο να δείχνει την αξία του και ότι είναι ικανός για… όλα φέτος.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ LIVE

ΜVP: Ο Ρόλαντ Ουγκράι ήταν ο κορυφαίος του αγώνα καθώς ήταν μόνιμη απειλή για την άμυνα του ΠΑΟΚ, πέτυχε ένα γκολ και θα μπορούσε να είχε πετύχει και ένα ακόμη.

ΠΑΝΩ: Ο Μέγιερι ήταν για άλλη μία φορά απο τους κορυφαίους του Ατρομήτου και “έσωσε” την ομάδα του κρατώντας της όρθια σε πολλές ευκαιρίες του ΠΑΟΚ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Θανάσης Τζήλος έπρεπε να δώσει πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ στο 24΄μετά απο την ανατροπή του Ελ Καντουρί απο τον Στρούγγη. Εκτός απο αυτή την φάση η διαιτησία του δεν είχε άλλα λάθη.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38′ Σάκιτς, 59′ Ουγκράι – 62′ Μάτος, 69′ Βέρνμπλουμ