ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Βαλένθια – Ατρόμητος 3-0: Το κοντέρ σταμάτησε στα μισά

Βαλένθια – Ατρόμητος 3-0 έγραψε το τελικό σκορ… Δεύτερη διαδοχική ήττα για τους Περιστεριώτες. Μετά την 6άρα από την Έλτσε, όμως, το κοντέρ σταμάτησε στα μισά.

Το εμπόδιο εννοείται ότι ήταν αρκετά υψηλό. Βαλένθια και Ατρόμητος διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην Ισπανία με την ομάδα του Άνχελ Λόπεθ να γνωρίζει εξ αρχής πως το έργο της θα είναι δύσκολο.

Σε γενικές γραμμές οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι από το πρώτο τους φιλικό. Δύσκολα, άλλωστε, θα ήταν χειρότεροι από εκείνο το ματς. Είχαν κάποιες φάσεις για να σκοράρουν, αλλά παρουσίασαν κενά στα μετόπισθεν και έδειξαν πως θέλει αρκετή δουλειά. Σβηστή αγωνιζόταν η Βαλένθια από κάποια φάση και μετά. Στα θετικά ο Κλωναρίδης, που ήταν κινητικός και δημιούργησε προβλήματα στις «νυχτερίδες».

Μόλις στο 13′ άνοιξε το σκορ ο Χοσέδα και επτά λεπτά μετά ο Ντιέγκο Λόπεθ έγραψε το 2-0. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, αφού η Βαλένθια άφησε σταδιακά το πόδι από το γκάζι. Ο Ατρόμητος φαινόταν να μην μπορεί εύκολα να μαρκάρει τους Ισπανούς και να έχει κενά στα μετόπισθεν.

Κάπως ανέβηκαν οι Περιστεριώτες στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαν μία καλή στιγμή με τον Κλωναρίδη, υπήρξαν 1-2 φάσεις ακόμα, ενώ η Βαλένθια με τον Γκέδες έκανε στο 70′ το 3-0. Οι «νυχτερίδες» σημείωσαν ένα ακόμη τέρμα, αλλά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο τέλος ο Στρούγγης έσωσε και βέβαιο γκολ διώχνοντας πάνω στη γραμμή.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ριβέρο, Ντιακαμπί, Σάενθ, Γκιλαμόν, Μεναργκες, Κορέιρα, Ντιέγκο Λόπεθ, Τζέισον, Μούσα, Σομπρίνο, Βαγιέχο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Χατζηισαΐας, Αθανασίου, Σάλομον, Καρτάλης, Πισάνο, Χουάν Μουνίθ, Μπεντινέλι, Κουλούρης.