Μία αγωνιστική, έξι ομάδες, τρεις θέσεις στα πλέι οφ ανόδου. Το ερχόμενο Σάββατο ολοκληρώνεται η κανονική περίοδος της Α2 και σε ό,τι έχει να κάνει με την άνοδο, εκκρεμούν οι τρεις ομάδες που θα ακολουθήσουν τον Ηρακλή στα πλέι οφ.

Ο «γηραιός» είναι δεδομένα δεύτερος που σημαίνει πως θα έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ και ξεκινά με προβάδισα ώστε να ακολουθήσει τον Ιωνικό Νίκαιας στην Basket League.

Υπάρχουν 40 και πλέον πιθανοί συνδυασμοί και το Sportime.gr σε συνεργασία με το BasketA2.gr σας τα παρουσιάζουν.

Στην τελευταία αγωνιστική στην Α2 θα αναμετρηθούν και ο Διαγόρας με τον Ερμή. Και επειδή το μεταξύ τους αποτέλεσμα θα κρίνει πολλά, υπάρχουν όλες οι πιθανές διαφορές στο αποτέλεσμα.

UPDATΕ: Δείτε ανανεωμένα τα σενάρια μετά από την αποχώρηση του Πευκοχωρίου

Η τελευταία αγωνιστική της Α2 (Σάββατο 11/5)

Καστοριά – Πευκοχώρι (20-0 ά.α.)
Διαγόρας Δρ. – Ερμής Αγ.
Απόλλων Π. – Χ. Τρικούπης
Μαρούσι – Ιωνικός Νίκ.
Καρδίτσα – Καβάλα
Ψυχικό – Κόροιβος
Εθνικός – Ηρακλής
Αμύντας – Ιπποκράτης Κω

Η βαθμολογία της Α2

Ομάδα Αγώνες Βαθ. Ν-Η Πόντοι
  1. Ιωνικός Νίκ. 29 55 26-3 2823-2081
  2. Ηρακλής 29 52 23-6 2322-1947
  3. Ερμής Αγ. 29 46 17-12 2272-2253
  4. Χ. Τρικούπης 29 46 17-12 2147-2080
  5. Καρδίτσα 29 45 16-13 2190-2143
  6. Καστοριά 29 45 16-13 2048-1987
  7. Διαγόρας Δρ. 29 45 16-13 2326-2168
  8. Ιπποκράτης Κω 29 45 16-13 2124-2213
  9. Αμύντας 29 43 14-15 1998-2038
10. Ψυχικό 29 43 14-15 2112-2096
12. Απόλλων Π. 29 42 13-16 2035-2068
11. Κόροιβος 29 42 13-16 2125-2120
13. Πευκοχώρι 29 39 10-19 1981-2267
14. Μαρούσι 29 39 10-19 2137-2302
15. Καβάλα 29 39 10-19 2046-2235
16. Εθνικός 29 30 1-28 2158-2846

Δείτε αναλυτικά τα σενάρια των πλέι οφ στην Α2

Σενάριο 1
Αποτελέσματα:Νίκες Διαγόρα, Απόλλωνα, Καρδίτσας, Ιπποκράτη
Πλέι οφ:
Ηρακλής, Καρδίτσα, Καστοριά, Χαρ. Τρικούπης
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Χαρ. Τρικούπης 2-0, Καρδίτσα-Καστοριά 1-1

Σενάριο 2
Αποτελέσματα: Νίκες Ερμή Απόλλωνα, Καρδίτσας, Ιπποκράτη
Πλέι οφ: Ηρακλής, Ερμής, Καστοριά, Χαρ. Τρικούπης
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Χαρ. Τρικούπης 2-0, Ερμής-Καστοριά 1-1

Σενάριο 3
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα, Τρικούπη, Καρδίτσας, Ιπποκράτη
Πλέι οφ: Ηρακλής, Χαρ. Τρικούπης, Καρδίτσα, Καστοριά
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Καστοριά 2-0, Χαρ. Τρικούπης-Καρδίτσα 1-1

Σενάριο 4α
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα (ως 10π.), Απόλλωνα, Καβάλας, Ιπποκράτη
Πλέι οφ: Ηρακλής, Καστοριά, Ερμής, Διαγόρας
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Διαγόρας 1-1, Καστοριά-Ερμής 1-1

Σενάριο 4β
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα (11-26π.), Απόλλωνα, Καβάλας, Ιπποκράτη
Πλέι οφ: Ηρακλής, Καστοριά, Διαγόρας, Ερμής
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Ερμής 1-1, Καστοριά-Διαγόρας 1-1

Σενάριο 4γ
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα (27+π.), Απόλλωνα, Καβάλας, Ιπποκράτη
Πλέι οφ: Ηρακλής, Καστοριά, Διαγόρας, Χαρ. Τρικούπης
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Χαρ. Τρικούπης 2-0, Καστοριά-Διαγόρας 1-1

Σενάριο 5
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα, Τρικούπη, Καβάλας, Ιπποκράτη
Πλέι οφ: Ηρακλής, Χαρ. Τρικούπης, Καστοριά, Διαγόρας
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Διαγόρας 1-1, Χαρ. Τρικούπης-Καστοριά 1-1

Σενάριο 6
Αποτελέσματα: Νίκες Ερμή, Απόλλωνα, Καβάλας, Ιπποκράτη
Πλέι οφ: Ηρακλής, Ερμής, Καστοριά, Χαρ. Τρικούπης
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Χαρ. Τρικούπης 2-0, Ερμής-Καστοριά 1-1

Σενάριο 7
Αποτελέσματα: Νίκες Ερμή, Τρικούπη, Καρδίτσας, Ιπποκράτη
Πλέι οφ: Ηρακλής, Ερμής, Χαρ. Τρικούπης, Καστοριά
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Καστοριά 2-0, Ερμής-Χαρ. Τρικούπης 1-1

Σενάριο 8
Αποτελέσματα: Νίκες Ερμή, Τρικούπη, Καβάλας, Ιπποκράτη
Πλέι οφ: Ηρακλής, Ερμής, Χαρ. Τρικούπης, Καστοριά
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Καστοριά 2-0, Ερμής-Χαρ. Τρικούπης 1-1

Σενάριο 9
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα, Απόλλωνα, Καρδίτσας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Καρδίτσα, Χαρ. Τρικούπης, Καστοριά
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Χαρ. Τρικούπης 2-0, Καρδίτσα- Καστοριά 1-1

Σενάριο 10
Αποτελέσματα: Νίκες Ερμή Απόλλωνα, Καρδίτσας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Ερμής, Καρδίτσα, Χαρ. Τρικούπης
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Χαρ. Τρικούπης 2-0, Ερμής-Καρδίτσα 0-2

Σενάριο 11
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα, Τρικούπη, Καρδίτσας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Χαρ. Τρικούπης, Καρδίτσα, Καστοριά
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Καστοριά 2-0, Χαρ. Τρικούπης-Καρδίτσα 1-1

Σενάριο 12α
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα (1-6π.), Απόλλωνα, Καβάλας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Ερμής, Διαγόρας, Χαρ. Τρικούπης
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Χαρ. Τρικούπης 2-0, Ερμής-Διαγόρας 1-1

Σενάριο 12β
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα (7-37π.), Απόλλωνα, Καβάλας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Διαγόρας, Ερμής, Χαρ. Τρικούπης
Ημιτελικοί: Ηρακλής-Χαρ. Τρικούπης 2-0, Διαγόρας-Ερμής 1-1

Σενάριο 12γ
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα (38-39π.), Απόλλωνα, Καβάλας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Διαγόρας, Χαρ. Τρικούπης, Ερμής
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Ερμής 1-1, Διαγόρας-Χαρ. Τρικούπης 1-1

Σενάριο 12δ
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα (40+π.), Απόλλωνα, Καβάλας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Διαγόρας, Χαρ. Τρικούπης, Καστοριά
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Καστοριά 2-0, Διαγόρας-Χαρ. Τρικούπης 1-1

Σενάριο 13α
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα (1-29π.), Τρικούπη, Καβάλας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Χαρ. Τρικούπης, Διαγόρας, Ερμής
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Ερμής 1-1, Χαρ. Τρικούπης-Διαγόρας 1-1

Σενάριο 13β
Αποτελέσματα: Νίκες Διαγόρα (30+π.), Τρικούπη, Καβάλας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Χαρ. Τρικούπης, Διαγόρας, Καστοριά
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Καστοριά 2-0, Χαρ. Τρικούπης-Διαγόρας 1-1

Σενάριο 14
Αποτελέσματα: Νίκες Ερμή, Απόλλωνα, Καβάλας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Ερμής, Καστοριά, Χαρ. Τρικούπης
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Χαρ. Τρικούπης 2-0, Ερμής-Καστοριά 1-1

Σενάριο 15
Αποτελέσματα: Νίκες Ερμή, Τρικούπη, Καρδίτσας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Ερμής, Χαρ. Τρικούπης, Καρδίτσα
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Καρδίτσα 2-0, Ερμής-Χαρ. Τρικούπης 1-1

Σενάριο 16
Αποτελέσματα: Νίκες Ερμή, Τρικούπη, Καβάλας, Αμύντα
Πλέι οφ: Ηρακλής, Ερμής, Χαρ. Τρικούπης, Καστοριά
Ημιτελικοί:
Ηρακλής-Καστοριά 2-0, Ερμής-Χαρ. Τρικούπης 1-1