ΑΕΚ BC

ΑΕΚ – Ρέθυμνο 84-83: Νίκη θρίλερ με ήρωα τον Τολιόπουλο (vid)

Σε ένα ματς βγαλμένο από τα πιο σκοτεινά μονοπάτια του μυαλού του… μετρ των θρίλερ, Αλφρεντ Χίτσκοκ, η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 84-83 του Ρεθύμνου. Οι “κιτρινόμαυροι” έτσι κατόρθωσαν να γιορτάσουν με νίκη την γιορτή που είχαν στήσει στο ΟΑΚΑ για την κατάκτηση του Κυπέλλου. Η γιορτή, βέβαια, έγινε με λίγο κόσμο, καθώς οι οπαδοί της...

Σε ένα ματς βγαλμένο από τα πιο σκοτεινά μονοπάτια του μυαλού του… μετρ των θρίλερ, Αλφρεντ Χίτσκοκ, η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 84-83 του Ρεθύμνου. Οι “κιτρινόμαυροι” έτσι κατόρθωσαν να γιορτάσουν με νίκη την γιορτή που είχαν στήσει στο ΟΑΚΑ για την κατάκτηση του Κυπέλλου. Η γιορτή, βέβαια, έγινε με λίγο κόσμο, καθώς οι οπαδοί της ΑΕΚ δεν έδωσαν το δυναμικό παρών.

Η «Ενωση» βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Γύρισε, όμως, τούμπα το ματς. Και το πήρε χάρη στο κρύο αίμα του Τολιόπουλου, ο οποίος έβαλε 2/2 βολές στα 3,4’’ πριν το τέλος και έδωσε την νίκη στους «κιτρινόμαυρους».

Ο Τολιόπουλος έκλεψε την παράταση στο τέλος. Πρωταγωνιστής της ΑΕΚ, όμως, ήταν ο Τσάλμερς, που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη ομάδα (26π., 6ριμπ., 4ασ., 3κλεψ.). Σπουδαίο ματς έκανε και ο Χρυσικόπουλος (17π., 4ριμπ., 3ασ.).

Η «Ενωση» είχε θέματα στα ριμπάουντ (31 έναντι 34 με 17 επιθετικά των Κρητικών), ενώ είχε 15 ασίστ και 16 λάθη. Εβαλε τα τρίποντα όμως, στην επανάληψη (1/5 στο πρώτο μέρος και 7/15 στο δεύτερο).

Είχε απουσίες

Η “Ενωση” παρατάχθηκε με πολλές απουσίες. Σήμερα ο Νίκος Ζήσης χτυπήθηκε από ίωση, ανέβασε πυρετό και κόπηκε από την 12άδα λίγες ώρες πριν το παιχνίδι.

“Εκτός” έμεινε και ο τραυματίας, Ρέι, ενώ στα “πιτς” παρέμειναν σε άλλο ένα παιχνίδι και οι Λάνγκφορντ, Γκίκας, που λείπουν εδώ και καιρό.

Από τραυματισμό προερχόταν και ο Γκραντ, και ήταν αμφίβολος μέχρι και σήμερα. Τελικά ο Αμερικανός πήρε μια θέση στην 12άδα και έπαιξε κόντρα στους Κρητικούς.

Το Ρέθυμνο από την άλλη, το πάλεψε. Με ηγέτες τους Φράνκαμπ (25π.), Κάρτερ (19π., 7ριμπ.) χτύπησε το ματς. Στο τέλος, όμως, λύγισε από την πίεση της ΑΕΚ. Μέσα σε όλα, ο Χάρις ήταν μοιραίος για τη ομάδα του, καθώς έχασε δυο βολές.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με το… αριστερό. Το Ρέθυμνο το ξεκίνησε αντίθετα. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Η «Ενωση» μάρκαρε με τα μάτια, ενώ έχανε τα ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Φράνκαμπ ήταν ασταμάτητος και… εξέθετε όποιον παίκτη των «κιτρινόμαυρων» τον μάρκαρε.

Ο Αμερικανός έβαλε 10π. και το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 20-12 στο 7΄.30’’. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε τελικά με τους Κρητικούς στο κεφάλι του σκορ (16-22).

Βρέθηκε στο -13 η ΑΕΚ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κρητικοί μπήκαν με ακόμα μεγαλύτερη φόρα στο παρκέ. Πίεσαν, θωράκισαν το καλάθι τους. Έδιναν στην ΑΕΚ τα σουτ, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» τα έχαναν. Ετσι οι Κρητικοί έκαναν ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 13 πόντους (16-29) στο 12΄.05΄΄.

Ανάκαμψη των «κιτρινόμαυρων»

Η ΑΕΚ άρχισε να ξυπνάει μετά το 13΄.48΄΄ (19-31). Πίεσε παντού, «έκλεισε» το «ζωγραφιστό» της. Πήγε το ματς κοντά στο καλάθι. Ο Φράνκαμπ περιορίστηκε και σίγησε. Η «Ένωση» έτρεξε ένα σερί 8-0 και μείωσε στους 4 πόντους στο 16΄.03΄΄ (27-31).

Μετά το 18΄.45΄΄ (31-36) όμως, η κατάσταση άλλαξε. Ο Φράνκαμπ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (39-31 στο 18’.40΄΄) και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου χρεώθηκε και με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

Ο Αμερικανός έβαλε την βολή και η διαφορά πήγε στους 9 πόντους (31-40) για τους φιλοξενούμενους.

Ο Φράνκαμπ (17π. με 2/2βολ., 3/3διπ., 3/7τριπ., 1ριμπ., 1λαθ.) έβαλε και ένα μεγάλο τρίποντο (είχαν προηγηθεί 2 εύστοχες βολές του Τσάλμερς) στην εκπνοή. Έτσι το ημίχρονο έληξε με το Ρέθυμνο στο +10 (33-43).

Η στατιστική του πρώτου μέρους τα έλεγε όλα

Το Ρέθυμνο είχε 60% στα δίποντα (12/20), 38% στα τρίποντα (5/13). Οι Κρητικοί κέρδισαν τα ριμπάουντ (είχαν 16 με 7 επιθετικά, έναντι 10 της ΑΕΚ). Είχαν βέβαια και 9 ασίστ και μόλις ένα λάθος λιγότερο (8).

Η ΑΕΚ είχε μεν 70% στα δίποντα (12/17), αλλά είχε 1/5τριπ. (20%). Είχε θέματα με τα επιθετικά ριμπάουντ των Κρητικών (έβαλαν 12π. από δεύτερες ευκαιρίες). Μέσα σε όλα η άμυνά της έμπαζε. Στην επίθεση μόνο οι Τσάλμερς (10π.) και Χρυσικόπουλος (7π.), τραβούσαν κουπί.

Η ΑΕΚ είχε μόνο 5 ασίστ και έκανε και 4 λάθη.

Στο +15 το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε την τρίτη περίοδο σχεδόν με τον ίδιο τρόπο που είχε ξεκινήσει την 2η. Έκανε ένα επιμέρους σκορ 7-2 και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 15 πόντους (35-50 στο 22΄).

«Αγρίεψαν» και «ξύπνησαν» οι «κιτρινόμαυροι»

Η ΑΕΚ «ξύπνησε» και «αγρίεψε» από εκεί και πέρα. Πίεσε στην άμυνα. Πήρε τα ριμπάουντ και άρχισε να παίρνει πολλά επιθετικά. O Φράνκαμπ είχε σιγήσει (τον έπαιζαν με αλλαγές στην άμυνα). Με ηγέτες τους Τσάλμερς (2/2τριπ. στο διάστημα αυτό),  Χρυσικόπουλο (1τριπ., 1διπ.) η «Ενωση» έκανε ένα επιμέρους σκορ 20-4. Έτσι γύρισε το ματς (55-54 στο 29΄.09΄΄).

Το Ρέθυμνο ξαναπήρε τα ηνία (58-63 στο 30΄.38΄΄). Με οδηγό τον Φράνκαμπ που ξαναξύπνησε και άξιο συμπαραστάτη του τον Κάρτερ, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 67-73 στο 36΄.07΄΄ και 72-77 στο 37΄.48’’.

Θρίλερ

Στο τέλος έγινε του… θρίλερ. Στα 50΄΄ ο Φράνκαμπ έκανε το 77-83 με τρίποντο, αλλά ο Ματσιούλις απάντησε κι αυτός με τρίποντο (80-83 στα 41΄΄).

Ο Χριστοδούλου αστόχησε σε τρίποντο στα 20΄΄. Στα 14΄΄ ο Τσάλμερς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο Αμερικανός (είχε 9/10 ως τότε), έβαλε 2/3 και πήγε το ματς στον πόντο (82-83).

Μοιραίος ο Χάρις, ωραίος ο Τολιόπουλος

Στα 10΄΄ ο Χάρις κέρδισε το φάουλ και πήγε στην γραμμή των βολών. Έχασε όμως και τις δυο!

Ο Τολιόπουλος πήρε την τελευταία επίθεση. Πήγε στο ντράιβ και κέρδισε φάουλ από τον Γκόρντον στα 3,2’’.

Ο γκαρντ της ΑΕΚ είχε κρύο αίμα στις βολές. Έβαλε και τις δυο έκανε το 84-83, ο Φράνκαμπ αστόχησε στο τρίποντο της απελπισίας και η «Ενωση» πήρε τη νίκη.

H ΑΕΚ δεν ξέχασε και τον αξέχαστο ηθοποιό και γνωστό “Ενωσίτη”, Κώστα Βουτσά, ο οποίος έφυγε από την ζωή. Πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήση του σπουδαίου Ελληνα καλλιτέχνη.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 33-43, 58-60, 84-83.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 26 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 11/13 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 11 (1), Χρυσικόπουλος 17 (3/5 τρίποντα), Μαυροειδής 6, Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος 4, Ματσιούλις 7 (1), Γιαννόπουλος, Σλότερ 7, Γκραντ 6

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 9, Καμπερίδης 8, Κάρτερ 19 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκόρντον 5 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 25 (4/6 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές), Χριστοδούλου 5 (1), Χότον 6 (6 ριμπάουντ), Μαραγκάκης, Λαναράς, Γαρέζος, Χάρις 3 (1/7 τρίποντα, 0/2 βολές), Ραζής 3 (1)

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ρέθυμνο 84-83: Νίκη θρίλερ με ήρωα τον Τολιόπουλο (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.