ΑΕΚ BC

ΑΕΚ- Ρίγα 88-79: «Ζωντανή» με τρομερό Κολόμ

Η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο BCL και ο Κίνο Κολόμ με 6/9 τρίποντα έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη.

Ο Κίνο Κολόμ ήταν ο ηγέτης της ΑΕΚ και έσπρωξε την ομάδα του στην πρώτη της νίκη στο BCL. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την «Ένωση» που έμεινε ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση στα play in.

Και για να γίνει αυτό θα πρέπει η Ένωση να έχει καλύτερα αποτελέσματα από την Ρίγα, εφόσον δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά. Και θα πρέπει να δώσει άλλους δύο τελικούς ώστε να διεκδικήσει την είσοδο στα Play In.

Η AEK έκανε ηρωική προσπάθεια και κατάφερε να τους τραυματισμούς, τις ατυχίες και τα προβλήματα (έχασε με διάστρεμμα τον Καρλή και με πέντε φάουλ τον Ανγκόλα). Ενώ η σκέψη όλων είναι στον Στέφαν Γέλοβατς που νοσηλεύεται στο νοσοκομείο.

Ο αγώνας:  Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 (από 10-7 σε 10-17) και κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά.

Με καλάθι του Ζόρικς δυο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου η Ρίγα είχε το προβάδισμα με 9 πόντους (14-23).

Γρήγορα όμως η «Ένωση» το μάζεψε και δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 25-25.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και με τις σκληρές άμυνες υποχρέωσε την ομάδα από τη Λετονία σε πολλά λάθη.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο βρήκε 13 πόντους η ομάδα του Στέφανου Δέδα από λάθη του αντιπάλου. Ενώ η Ρίγα σκόραρε 9 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες.

Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα με 40-37.

Ο αγώνας είχε το ίδιο μομέντουμ και στην τρίτη περίοδο, αλλά η Ρίγα βρήκε ρυθμό και έσφιξε την άμυνα της. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά δεν το κατάφεραν και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ να είναι 58-58.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία και πιο καθοριστική περίοδο. Ο Κίνο Κολόμ στο τελευταίο λεπτό έβαλε μεγάλο τρίποντο και ο Χάμερ έκλεψε την μπάλα και η ΑΕΚ κλείδωσε τη νίκη.

Μια νίκη που ήρθε και ξεπέρασε το μικρό ρόστερ και τα πολλά προβλήματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 26, Φλιώνης 5, Γκρίφιν 9, Χάμερ 17, Παππάς 9, Ανγκόλα 8, Φιλιππάκος 5, Καρλής, Μαυροειδής 5, Βαουλέτ 4

ΡΙΓΑ (Γκαϊλιτις): Κάρι 9, Γκρόμοβς, Γκούλμπις 11, Ρίλεϊ, Γουόλκερ 6, Ατε 2, Χάμοντς 12, Μάντσεν 10, Ζόρικς 22

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ- Ρίγα 88-79: «Ζωντανή» με τρομερό Κολόμ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.