ΑΕΚ BC

Νίκησε και την Μπάνβιτ η ΑΕΚ

Αρκετά καλή εμφάνιση και νίκη για την ομάδα του Λούκας Μπάνκι

Ακόμα μια φιλική νίκη για την ΑΕΚ, αυτή την φορά με αντίπαλο την Μπάνβιτ, με 78-83 στην Τουρκία.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Η Βασίλισσα ξεκίνησε δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού, με τους Γκριφιν, Ματσιούλις, Σαντ Ρος, Σάκοτα και Χάντερ να είναι στην αρχική πεντάδα και κατάφερε να πάρει διαφορά 4 πόντων στο 5’ (8-12).

Η τουρκική ομάδα μείωσε, όμως η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-19).

Στο δεύτερο 10λεπτο, η “Βασίλισσα” ήταν ανώτερη και βρέθηκε πάλι στο +4 (24-28). Με τον Γκρίφιν και τον Χάντερ να κάνουν καλό παιχνίδι, το τέλος του πρώτου μέρους έκλεισε προηγούμενη με +3 (33-36). Στο τρίτο δεκάλεπτο, αύξησε κι άλλο τη διαφορά, στο +11 (50-61).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (62-72). Η Μπάνβιτ προσπάθησε να κάνει αντεπίθεση, μάζεψε λίγο την διαφορά, όμως η Ένωση έφτασε τελικά στη νίκη με 78-83.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 33-36, 50-61, 78-83

Μπάνβιτ (Γκουρκέν): Πέρεζ 10, Θόρτον 3, Ουλουσόι, Γκετσίμ 12, Οντσέλ 7, Ακιέλ 7, Μπίρσεβιτς 10, Χαζέλ 11, Ατάρ 18.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 12, Ματσιούλις 9, Μέις 7, Λαρεντζάκης 10, Μωραϊτης 1, Γκρίφιν 8, Σαντ Ρος, Tσαλμπούρης 5, Ρόμπερσον 14, Γιαννόπουλος 11, Χάντερ 6.

Στο Περιστέρι δανεικός ο Αγραβάνης

KAE AEK: «Όλοι στο ΟΑΚΑ» (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκησε και την Μπάνβιτ η ΑΕΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.