ΑΕΚ BC

Πήρε προβάδισμα, μπορούσε να «καθαρίσει»

Νικηφόρα πέρασε από τη Ρωσία ο Άρης επικρατώντας 65-63 της Νίζνι

Ο Άρης επικράτησε 65-63 της Νίζνι στην Ρωσία, πήρε προβάδισμα πρόκρισης αλλά θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» από σήμερα κιόλας το εισιτήριο για την τελευταία φάση των προκριματικών καθώς προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 15 πόντων (37-22 στο 32’) ενώ ποτέ δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Γκάρι Μπελ με 17 πόντους ενώ 9 είχε ο Μποχωρίδης και από 8 οι ΜακΓκι και Νταλό. Η ρεβάνς την Πέμπτη (27/9) στις 19:30 στην Θεσσαλονίκη κι αν περάσει ο Άρης θα αντιμετωπίσει (1/10 στην Θεσσαλονίκη και 4/10 στην Τσεχία) την Παρντούμπιτσε που είναι το τελευταίο εμπόδιο πριν τους ομίλους στην Κανονική Περίοδο του BCL.

H oμάδα του Βαγγέλη Αγγέλου εμφανίστηκε πολύ διαβασμένη και από την αρχή πήρε το προβάδισμα στο σκορ δείχνοντας ότι ήξερε πολύ καλά τι ζητούσε στο γήπεδο. Ο Άρης προστάτεψε την ρακέτα του, κυριάρχησε απόλυτα στα ριμπάουντ και «χτύπησε» στο ζωγραφιστό με επιτυχία: 26 πόντους πήρε μέσα από την ρακέτα και 10 από επιθετικό ριμπάουντ.

Προηγήθηκε 19-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και 33-22 στο ημίχρονο ενώ στο 22’ πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του (37-22). Οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν μια διαφορά 8-10 πόντων σταθερά αλλά στο τέλος έδειξαν νευρικότητα στην πίεση που άσκησαν οι Ρώσοι.

Έκαναν λάθη και βιαστικές επιλογές και η Νίζνι πλησίασε 62-64 μόλις 1’37’’ πριν το τέλος. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να αποσπάσουν και… ισοπαλία μετά από (ανόητο) φάουλ του Λάκι Τζόουνς στον Μαξίμ Γκριγκόριεφ που επιχείρησε σουτ τριών πόντων. Όμως ο Ρώσος είχε 1/3 βολές κι έτσι ο Άρης απέσπασε μια σημαντική νίκη που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης αλλά δεν του παρέχει καμία ασφάλεια. Θα μπορούσε, σίγουρα, να έχει πάρει πολλά περισσότερα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πήρε προβάδισμα, μπορούσε να «καθαρίσει»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.