ΑΕΚ BC

Σομπατέλι- ΑΕΚ 83-78: Πρεμιέρα στο BCL με ήττα

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στην Ουγγαρία απέναντι στη Σομπατέλι καθώς το ρόστερ της είναι «μικρό» για να ανταπεξέλθει.

Με ήττα άρχισε τις υποχρεώσεις της στο φετινό BCL η ΑΕΚ καθώς δεν τα κατάφερε στην έδρα της Σομπατέλι όπου ηττήθηκε 83-78.

Η ΑΕΚ είχε τη δυνατότητα να ισοφαρίσει στο τέλος αλλά ο Παππάς δέχθηκε τάπα στο σουτ τριών πόντων. Στην εκπνοή οι Ούγγροι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

O αγώνας είχε… τρελό ρυθμό από την αρχή. Με τις δύο ομάδες να παίζουν σε up tempo και να πηγαίνουν σε πολλές φάσεις στο ένας εναντίον ενός.

Οι Γκρίφιν και Παππάς (9 και 8 πόντοι αντίστοιχα) τραβούσαν την επίθεση της ΑΕΚ. Μαζί με τον εξαιρετικό Κίνο Κολόμ, δημιουργικά (5 ασίστ) και με το σκορ στο 30-29 για την Σομπατέλι στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι εκείνο το σημείο υπήρχαν… 12 αλλαγές στο σκορ και καμία ισοπαλία! Ενώ καμία ομάδα δεν είχε πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Μέχρι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου όταν οι Ούγγροι εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιθετικές επιλογές της ΑΕΚ και ξέφυγαν 38-32. Το ημίχρονο τελικά έκλεισε 38-35 μετά από έμμεσο τρίποντο του Νίκου Παππά.

Στο 23’ η Σομπατέλι ξέφυγε 49-40 καθώς η ΑΕΚ δεν είχε λύσεις. Όμως αντέδρασε, χάρη στην άνοδο του Ανγκόλα και μείωσε σε 53-51 στο 28΄30’’ και στην εξαιρετική δημιουργία του Κολόμ.

Η ΑΕΚ μείωσε ακόμα περισσότερο (55-54) μετα από τρίποντο του Παππά έχοντας τρέξει επιμέρους σκορ 14-5.

Όμως τα πράγματα  δεν εξελίχθηκαν καλά. Με σερί 9-0 η Σομπατέλι ξέφυγε 64-54 καθώς οι γηπεδούχοι «χτυπούσαν» στις αργές επιστροφές και στην κακή ατομική άμυνα των παικτών της ΑΕΚ.

Η «Ένωση» μείωσε σε 68-63 αλλά τρία λεπτά πριν το τέλος οι Ούγγροι ξέφυγαν εκ νέου 75-65. Παρά τα χαμένα ριμπάουντ η  ΑΕΚ μείωσε σε 76-72 με 39’’ για το τέλος και 81-78 (απέμεναν 13’’).

Η καλή άμυνα των παικτών του Στέφανου Δέδα στην επαναφορά των γηπεδούχων, τους έδωσε την κατοχή, με 8’’ πλέον για το φινάλε.

Όμως ο Γκόλομαν μπλόκαρε το σουτ τριών πόντων του Παππά και στην εκπνοή ο Μπένκε διαμόρφωσε το τελικό 83-78

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-35, 57-54, 83-78

ΣΟΜΠΑΤΕΛΙ (Κονάκοφ):  Μπάρατς 15, Μπένκε 16, Γκόλομαν9, Περλ 21, Βάραντι 8, Κλαρκ 3, Κέλερ 8, Σόμογκι 3

ΑΕΚ (Δέδας): Ανγκόλα 17, Κολόμ 5, Γκρίφιν 16, Γελοβατς 14, Παππάς 20, Μπόγρης 2, Φλιώνης, Πετρόπουλος, Βαουλέτ 4

Τα στατιστικά της Σομπατέλι

Τα στατιστικά της ΑΕΚ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σομπατέλι- ΑΕΚ 83-78: Πρεμιέρα στο BCL με ήττα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.