ΜΠΑΣΚΕΤ

ΑΕΚ- Λιμόζ 82-72: Άλμα πρόκρισης στους 8 του BCL

Φοβερή τελευταία περίοδος για την ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 23-7 που της έδωσε ακόμα και διαφορά 10 πόντων στο τέλος

Τεράστια νίκη για την ΑΕΚ (82-72) στο άδειο κλειστό των Άνω Λιοσίων και καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Η ΑΕΚ βρέθηκε ακόμα και στο -20, είχε μεγάλα προβλήματα στο πρώτο μέρος από τα εύστοχα τρίποντα των παικτών της Λιμόζ όμως η άμυνά της στην επανάληψη άλλαξε τη ροή του αγώνα. Οι παίκτες της «Ένωσης» έγιναν περισσότερο πιεστικοί, οι Γάλλοι δεν σούταραν πλέον με άνεση κι άρχισαν να αισθάνονται το «βάρος» κι από τη στιγμή που ανατράπηκε η κατάσταση και παρά την απουσία του κόσμου, η ελληνική ομάδα δε θα μπορούσε να ηττηθεί.

Το τρομερό επιμέρους σκορ (23-7) που έκανε η ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο δείχνει τα πάντα για την άμυνα της ελληνικής ομάδας που αποδείχθηκε και το σημείο- κλειδί που έκρινε την αναμέτρηση. Στο τέλος η «Ένωση» πήρε και διαφορά 10 πόντων

Με σερί 11-0 κι αφού άφησε την Λιμόζ χωρίς πόντο για περίπου πέντε λεπτά, η ΑΕΚ προηγήθηκε 77-68 με 2’03’’ να απομένουν και «καθάρισε» τη νίκη. Το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι του Γιάνκοβιτς με 1’24’’ να απομένουν (79-70) και το κλέψιμο του Γουίλιαμς (στα 1’13’’) έπεισαν ακόμα και τους Γάλλους ότι δε θα μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο πέρα από το να συμβιβαστούν με τη μοίρα τους.

Όταν η ΑΕΚ δεν έδινε τίποτα εύκολο στην Λιμόζ τότε ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε. Πολύ μεγάλη εμφάνιση από τον Ακίλ Μίτσελ ο οποίος «σάρωσε» και στα δύο καλάθια. Σπουδαία δουλειά έκανε ο Γουίλιαμς στην άμυνα, ενώ ο Αϊζάια Μάιλς πιστοποίησε την ικανότητά του στο περιφερειακό σουτ. Όμως ειδικά στην άμυνα στο δεύτερο μέρος, δεν υπάρχει παίκτης που να υστέρησε.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 6, Γιάνκοβιτς 6, Μίτσελ 21, Στρέλνιεκς 10, Γουίλιαμς 13, Φρέιζερ, Γόντικας 3, ΜακΓκριφ 2, Μάιλς 20, Παπαδάκης 1, Ξανθόπουλος

ΛΙΜΟΖ (Κανσελέρι): Γκρέιβς 20, Κάτζι 12, Κίζλινκ 5, Λανγκ 4, Βοϊτσιενόφσκι, Χόκινς 7, Μίλερ 9, Ουγκολέν 12, Γιεγκετέ 3