ΜΠΑΣΚΕΤ

Άλμπα- Ολυμπιακός 90-75: Χαμένη ευκαιρία για ψηλότερα

Ο Ολυμπιακός έπαιξε στο ρυθμό της Άλμπα, η άμυνά του άνοιξε σαν βεντάλια και υπέστη βαριά ήττα στο Βερολίνο με 90-75

Ο Ολυμπιακός απέτυχε σε όλους τους τομείς στο Βερολίνο, από επίθεση, άμυνα ως προσέγγιση στον αγώνα και υπέστη βαριά ήττα από την Άλμπα.

Το τελικο 90-75 με το οποίο ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από την Άλμπα στο Βερολίνο διαμορφώνει στο 16-10 το ρεκόρ της ελληνικής ομάδας. Βεβαίως ήταν ένας αγώνας που υπήρχε το «ΠΡΕΠΕΙ» για τους Πειραιώτες που όμως παραμένουν στην τετράδα, αλλά έχασαν ευκαιρία να κοιτάξουν πιο ψηλά.

Παρεμπιπτόντως οι Γερμανοί μπαίνουν στο κυνήγι της οχτάδας και σε ό,τι αφορά στη βαθμολογία χωρίς τις ομάδες της Ρωσίας.

Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν στο ρυθμό της Άλμπα η οποία διέλυσε την άμυνά του (όπως δείχνει και το παθητικό των 90 πόντων) με 13/21 τρίποντα ενώ ούτε επιθετικά υπήρξε σωστή λειτουργία.

Τα επιθετικά ριμπάουντ (συνολικά 6 όσα και τα αμυντικά) κράτησαν τον Ολυμπιακό στο προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (17-16) έστω και με βραχεία κεφαλή. Παρότι έκανε 3 λεπτά να βρει στόχο (άρχισε με 0/6 σουτ και 3 λάθη) κατάφερε χάρη στους Βεζένκοφ και Φαλ (13 πόντοι συνολικά) να αποκτήσει επιθετικές λύσεις. Παρότι τα 7/19 σουτ δεν ήταν και αξιοζήλευτο ποσοστό!

Μέχρι και 3’17’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός διατηρούσε προβάδισμα (28-24) αλλά η αστοχία και οι κακές επιθετικές επιλογές έδωσαν τη δυνατότητα στην Άλμπα να αλλάξει το ρυθμό. Βρήκε φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο, απέκτησε αυτοπεποίθηση και με σερί 10-0 πέρασε 34-28 ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο 37-30!

Ο Ολυμπιακός είχε 12/33 σουτ και 6 λάθη στο πρώτο ημίχρονο ενώ τα 8 επιθετικά ριμπάουντ του είχαν δώσει 7 πόντους. Έπρεπε να βελτιώσει την επιθετική του λειτουργία καθώς είχε «μπλοκάρει» την ίδια στιγμή που οι Γερμανοί (από τις καλύτερες ομάδες στα ποσοστά έξω από τα 6,75 μέτρα) είχαν 5/10 τρίποντα με 3/4 στη δεύτερη περίοδο.

Αν και ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στις αρχές της 3ης περιόδου, εν τούτοις η Άλμπα γρήγορα αντέδρασε κι εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο. Με δύο λεπτά για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ξέφυγε με 55-46 καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ό,τι ακριβώς και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Το 57-51 υπέρ της Άλμπα στο τέλος της 3ης περιόδου σήμανε «συναγερμό» για τον Ολυμπιακό που είχε ένα δεκάλεπτο να αλλάξει το ρυθμό και να φτάσει στη νίκη.

Τα 2/2 τρίποντα (συνολικά 9/16) στις αρχές της τελευταίας περιόδου έφερε τους Γερμανούς στο 65-57 και με 7’34’’ για το φινάλε στο 68-59. Ο ρυθμός «run and gun» στον οποίο είχε πάει ο αγώνας συνέφερε απόλυτα τους γηπεδούχους που πλέον είχαν αποκτήσει αυτοπεποίθηση. Σε αυτό το στυλ άλλωστε παίζουν, είναι το δικό τους παιχνίδι.

Με 4/5 τρίποντα στην τελευταία περίοδο η Άλμπα ξέφυγε 78-66 με 4’33’’ για το τέλος του αγώνα. Λο και Σμιθ είχαν μαζί 37 πόντους με 7/11 τρίποντα ενώ οι Γερμανοί είχαν 22 ασίστ κάνοντας ανενόχλητοι το παιχνίδι τους. Με τη διαφορά στο +17 (σκορ 85-68) για την Άλμπα και 2’30’’ για το τέλος όλα είχαν τελειώσει.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλες): Λο 27, Ντα Σίλβα 10, Σμιθ 15, Ντελόου 5, Μάτισεκ, Σνάιντερ 5, Κουμάτζε 4, Τίμαν 6, Σίκμα 5, Μπλατ 5, Λάμερς 8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3, Ντόρσεϊ 11, Λαρεντζάκης, Φαλ 8, Σλούκας 6, Μάρτιν 17, Βεζένκοφ 19, Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 4

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άλμπα- Ολυμπιακός 90-75: Χαμένη ευκαιρία για ψηλότερα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College