ΜΠΑΣΚΕΤ

Αν συνεχίσει έτσι ο Παναθηναϊκός δεν μπαίνει ούτε 8άδα!

Αποκαρδιωτικός ο Παναθηναϊκός στην Κωνσταντινούπολη, ηττήθηκε με 83-69 από τη Φενέρμπαχτσε - Μεγάλη ζημιά ο Παπαγιάννης.

Το τελικό 83-69 , σκορ με το οποίο έχασε ο Παναθηναϊκός από τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία για την 3η αγωνιστική της Euroleague, μάλλον ήταν κολακευτικό. Κι αυτό γιατί η εικόνα της ομάδας του Εργκίν Αταμάν δεν ήταν εικόνα ομάδας που έχει υψηλές βλέψεις στην διοργάνωση.

Μπορεί στην τελευταία περίοδο το σκορ να διαμορφώθηκε στο 16-24 υπέρ των πράσινων, όμως αυτό έγινε περισσότερο διότι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη «κατέβασε ταχύτητα». Είναι χαρακτηριστικό ότι 7 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα η διαφορά είχε διαμορφωθεί στο +25 για τους Τούρκους (72-47)!

Το τριφύλλι μπήκε πολύ άσχημα στην 1η περίοδο, βρέθηκε στο -18 και έκτοτε κυνηγούσε μεγάλες διαφορές χωρίς ποτε ξανά να μπει στο ματς.

Το ματς δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική καθώς οι πράσινοι σε μεγάλα κομμάτι του ματς δεν έδειχναν διάθεση να το παλέψουν. Αν κάτι μπορεί να κρατήσει ο Παναθηναϊκός είναι η αφύπνιση του Κάιλ Γκάι, αλλά και αυτός μετά τους 13 πόντους που έβαλε στο πρώτο μέρος, στη συνέχεια έμεινε άποντος.

Αντε να προσθέσουμε και τη μαχητικότητα του Λεσόρ που ήταν από τους ελάχιστους που πάλεψαν στην Πόλη για το τριφύλλι και με τους 19 πόντους του βοήθησε ώστε να «συμμαζευτεί» η έκταση της ήττας που βάσει εικόνας μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερη.

Όσο για τα αρνητικά; Παρά πολλά. Τα ίδια δηλαδή που είδαμε και στο ματς με το Περιστέρι, όμως εν τέλει ήρθε η νίκη και κάπως καλύφθηκαν. Μόλις 11 ασίστ για 13 λάθη, πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (11 επιθετικά οι Τούρκοι), 7/23 τρίποντα και ένας Κώστας Σλούκας που «εγκλωβίστηκε» από την άμυνα των γηπεδούχων. Οι μόλις 4 πόντοι, οι μόλις 2 ασίστ και τα 4 λάθη σε 22 λεπτά συμμετοχής τα λένε όλα για τον έμπειρο γκαρντ.

Από… κοντά και ο Λούκας Βιλντόζα που ναι μεν είχε 10π. αλλά με 4/12 σουτ σε μία ακόμη εμφάνιση που δεν δικαιώνει τις προσδοκίες που υπάρχουν στο πρόσωπό του.

Σε αυτά προσθέστε και έναν Γιώργο Παπαγιάννη που με τους 15 πόντους του έκανε μεγάλη ζημιά στην πρώην ομάδα του όντας πρώτος σκόρερ της.

Πλέον ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την 4η αγωνιστική τη Μακάμπι (20/10, 19:15) σε ένα ματς που αν και νωρίς είναι κάτι σαν «τελικός». Ήδη μετράει δύο ήττες σε τρία ματς…

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69