ΜΠΑΣΚΕΤ

Άνετος ο Προμηθέας, νίκησε τον Πανιώνιο και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου

Ο Προμηθέας πέρασε άνετα το εμπόδιο του Πανιωνίου και ετοιμάζεται για τον ημιτελικό κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Προμηθέας Πάτρας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Πανιώνιο, επικρατώντας με 88-48 και παίρνοντας το τέταρτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μπορεί στα προημιτελικά να είχε εύκολο έργο, αφού αντιμετώπιζε μία ομάδα που αγωνίζεται στην Α2, ωστόσο για να φτάσει στον τελικό θα πρέπει να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ολυμπιακού, ο οποίος επικράτησε με 87-68 του Περιστερίου.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν άργησε να πατήσει… γκάζι και με εκπληκτική ευστοχία από τα 6,75 (6/10), έβαλε τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση από το πρώτο δεκάλεπτο (30-16). Τρομερή παράσταση έδωσε ο Ρέινολντς στα πρώτα λεπτά, πετυχαίνοντας 11 πόντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τους Πατρινούς να αντιμετωπίζουν με μεγάλη σοβαρότητα στην άμυνα τον Πανιώνιο και με το επιμέρους 21-13 άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο 51-29.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα σερί 12-0, με την ομάδα από τη Νέα Σμύρνη να μη μπορεί να ακολουθήσει στο σκοράρισμα, βλέποντας πως είναι αδύνατο να… επιστρέψουν στο ματς, με το σκορ να έχει φτάσει στο 63-29.

Ρέινολντς και Χέιλ ήταν πρωταγωνιστές με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα σε 35 λεπτά αγώνα. Το επιμέρους 22-6 μαρτυρά και την εικόνα της τρίτης περιόδου αλλά και το ότι η τέταρτη περίοδος θα ήταν διαδικαστικού πλέον χαρακτήρα.

Ο Προμηθέας βρήκε την ευκαιρία για ροτέιριον στην τελευταία περίοδο, διατηρώντας δυνάμεις ενόψει του ημιτελικού που θα διεξαχθεί αύριο (17/2, 21:00) κόντρα στους «ερυθρόλευκους».

Ο ρυθμός έπεσε όπως ήταν αναμενόμενο και με το 15-13 του 4ου δεκαλέπτου, διαμορφώθηκε το τελικό 88-48.

Τα Δεκάλεπτα: 30-16, 51-29, 73-35, 88-48

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άνετος ο Προμηθέας, νίκησε τον Πανιώνιο και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.