ΜΠΑΣΚΕΤ

Απίστευτη κατάρρευση από το +17 ο Παναθηναϊκός και οδυνηρή ήττα στη Μπασκόνια – Από ωραίος, μοιραίος ο Ναν

Ο Παναθηναϊκός κυριολεκτικά αυτοκτόνησε στην Ισπανία, χάνοντας ένα δικό του ματς από τη Μπασκόνια με 75-73 στην 18η αγωνιστική της Euroleague.

Για 25 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν «αφεντικό» στην έδρα της Μπασκόνια (προηγήθηκε με 31-48), όμως στα τελευταία 15 λεπτά, έκανε ό,τι μπορούσε για να ηττηθεί, όπως κι έγινε τελικά με 75-73.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δέχθηκε ένα απίστευτο (βάσει της εικόνας του αγώνα ως εκείνη τη στιγμή) 44-25, με τον ΜακΙντάρι να ευστοχεί να πετυχαίνει μεγάλο καλάθι με 0.9 δέκατα για τη λήξη. Στην επαναφορά από τα πλάγια μετά το τάιμ άουτ του οι πράσινοι αστόχησαν με τον Μήτογλου και έτσι έχασαν ένα ματς ήταν «δικό» τους.

Μοιραίος ο Κέντρικ Ναν στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, καθώς αστόχησε σε απανωτές προσπάθειες, κάποιες εκ των οποίων ήταν και λίγο τραβηγμένες. Ως τότε όμως ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος, έχοντας 25 πόντους, 6 ριμπ. και 3 ασίστ, όταν ο βασικός λόγος που ο Παναθηναϊκός θα έφευγε νικητής από μια δύσκολη έδρα.

Στο 10-8 το ρεκόρ του τριφυλλιού πλέον μετά από 18 αγωνιστικές στη Euroleague, όπως ακριβώς έχουν και οι Βάσκοι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα καλάθια έμπαιναν με… αίμα καθώς τόσο οι άμυνες των δύο ομάδων όσο και η αστοχία αμφότερων ακόμη και σε ελεύθερα σουτ οδήγησαν σε αυτό το πολύ χαμηλό 13-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Παναθηναϊκός διατήρησε την εξαιρετική του άμυνα, αλλά ταυτόχρονα έκανε σμπαράλια την άμυνα της Μπασκόνια. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι ο Λεσόρ είχε φορτωθεί από το 12′ με 3 φάουλ.

Το σχήμα με Γκριγκόνις, Γκραντ, Ναν, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο λειτούργησε άψογα, με τους τους Γκραντ και Γκριγόνις να δίνουν λύσεις από την περιφέρεια, τον Αντετοκούνμπο να δίνει και πόντους και ριμπάουντ και τον Ναν να κάνει ό,τι θέλει (13π., 5ριμπ, 2ασ.), είτε με σουτ, είτε με διεισδύσεις.

Από την άλλη, το 8/26 σουτ (2/12 τρίποντα) της Μπασκόνια και οι μόλις 7 ασίστ για 8 λάθη τα λένε όλα για την εικόνα της Μπασκόνια. Κάπως έτσι οι πράσινοι απέκτησαν αέρα 11 πόντων στο ημίχρονο, απέναντι στην ομάδα του Ιβάνοβιτς που με χίλια ζόρια πέτυχε 26 πόντους μετά από δύο δεκάλεπτα.\

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός δεν ήταν τόσο καταιγιστικός όσο δεύτερο (που πέτυχε 25π.), όμως η άμυνα του συνέχισε να είναι το ίδιο και καλύτερη. Ουσιαστικά είχε εκμηδενίσει κάθε επιθετικό σύστημα των γηπεδούχων και το κυριότερο. Τους είχε «χαλάσει» το μυαλό.

Χαρακτηριστικό ότι ο Χάουαρντ παρέμεινε στους 5 πόντους του ά μέρους, με το τραγικό 1/5 τρίποντο (μιλάμε για τον κορυφαίο «τριποντάκια» της Euroleague με 59/154, ήτοι 38%). Σε αυτό προσθέστε και ότι ο ΜακΙντάιρ κέρδισε φάουλ για τρεις βολές και ευστόχησε στη μία.

Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός που βρήκε επιθετικές λύσεις από Μήτογλου, Αντετοκούνμπο, Ναν και Γκριγκόνις εκτόξευσε το προβάδισμά του στο +17 (31-48 στο 25′), δείχνοντας να είναι το απόλυτο αφεντικό του ματς.

Κάπου εκεί όμως λες και… έσβησαν οι διακόπτες στην πράσινη μηχανή. Ο Αταμάν, χρησιμοποίησε πεντάδες που χάλασαν την «χημεία» της ομάδας του, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους Βάσκους να βρουν «τρελό» ρυθμό στην επίθεση (με ηγέτη τον Μονέκε) και να πετύχουν 19 πόντους  στο τελευταίο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου, πλησιάζοντας στο 50-53!

Χαρακτηριστικό όταν ο Τούρκος έπαιξε στο τελευταίο λεπτό ταυτόχρονα με 4 γκαρντ (Ναν, Βιλντόζα, Γκριγκόνις, Γκραντ και ψηλό τον Μήτογλου) η Μπασκόνια πέτυχε καλάθι μετά από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ.

Το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά, με τη Μπασκόνια να φέρνει το ματς στα ίσια δύο φορές (63-66 και 66-66) και τον Παναθηναϊκό να κρατιέται μπροστά στο σκορ με μεγάλα τρίποντα (από δύο Ναν και Σλούκας και ένα ο Γκραντ).

Με το σκορ λοιπόν στο 70-72 και 1:49 για το φινάλε, ο Σλούκας έκανε σπουδαίο κλέψιμο στον Κοστέλο από το οποίο κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (1/2 βολές, 73-70), ενώ στην επίθεση που ακολούθησε ο Ναν έκανε λάθος.

Στα 53′ για το τέλος ο Μονέκε έφερε τη Μπασκόνια ξανά στην ισοπαλία (73-73), με τον Ναν να αστοχεί σε δύο σερί τρίποντα, πρώτα στα 36”΄και κατόπιν στα 20”. Οπως αναφέρουμε και πιο πάνω, ο ΜακΙντάιρ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στα 0,9 δέκατα, ο Μήτογλου δεν μπόρεσε να σκοράρει στην επαναφορά από πλάγια μετά το τάιμ άουτ του Αταμάν και κάπως έτσι ήρθε μια ήττα που στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δεν φαινόταν ποτέ ότι μπορεί να έρθει.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την χαμηλή δημιουργία του (μόλις 14 ασίστ για 13 λάθη), την αστοχία του (9/27 τρίποντα, 17/40 δίποντα), αλλά και στο γεγονός ότι δεν εκμεταλλεύθηκε όσο έπρεπε τα πολλά λάθη της Μπασκόνια (15)

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-37, 50-53, 75-72

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απίστευτη κατάρρευση από το +17 ο Παναθηναϊκός και οδυνηρή ήττα στη Μπασκόνια – Από ωραίος, μοιραίος ο Ναν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.