ΜΠΑΣΚΕΤ

Από εκεί που σταμάτησε ο Ολυμπιακός – Πήρε το διπλό με Ζαλγκίρις με ηγετικούς Γουόκαπ, ΜακΚίσικ

Την τέταρτη συνεχόμενη του νίκη στη EuroLeague πέτυχε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Ο Ολυμπιακός, 20 μέρες μετά τον τελευταίο του αγώνα EuroLeague, συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πριν τη διακοπή, κερδίζοντας τη Ζαλγκίρις με 76-95 μέσα στο Κάουνας.

Το ματς είχε πολλές δυσκολίες για τον Ολυμπιακό ο οποίος στερήθηκε τρεις χειριστές του λόγω τραυματισμού (Γκος, Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκη) ενώ και ο Κώστας Παπανικολάου έπαιξε με ένεση. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναγκάστηκε να ανακατέψει την τράπουλα με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να παίζει σαν χειριστής.

Για τους ερυθρόλευκους βγήκε μπροστά ο απολαυστικός Τόμας Γουόκαπ ( 22π.  7 ασίστ, 4 ριμπάουντ) ο οποίος σημείωσε ρεκόρ καριέρας στους πόντους. Συγκινητικός ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 20 πόντους 3 ασίστ, ενώ βοήθησαν και οι Πίτερς (16 π.) Μόουζες Ράιτ (11 π.). Στον αντίποδα η Ζαλγκίρις είδε τον Έβανς να σκοράρει 18 πόντους και τον Σμιτς  17.

Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός: Πως κύλησε το ματς

Μέσα στην όμορφη ατμόσφαιρα της Zalgirio Arena οι δύο ομάδες έδειξαν κεφάτες και έτοιμες να εκμεταλλευτούν τα ατού τους από το πρώτο λεπτό. Ο Ολυμπιακός, παρά την πίεση των Λιθουανών στην άμυνα, επέδειξε καλή κυκλοφορία της μπάλας με τον Γούοκαπ στρατηγό και τον Φαλ φόβητρο. Από την άλλη η Ζαλγκίρις με τους 9 πόντους του Έβανς έβγαλε επίσης καλές συνεργασίες για να φτάσουμε στο 20-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε η δεύτερη πεντάδα των ερυθρόλευκων με τον Ράιτ να τα βρίσκει δύσκολα κόντρα στον Σμιτς ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα. Ο Τόμας Γουόκαπ όμως που παρέμεινε αρχικά μέσα με 5 προσωπικούς πόντους διατήρησε το προβάδισμα.

Με τρίποντα η Ζαλγκίρις κατάφερε να πάρει το πρώτο της προβάδισμα μετά την αρχή του αγώνα με τον Ράιτ να κάθεται γρήγορα στον πάγκο με 2 φάουλ. Τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων πλήγωσαν τους ερυθρόλευκους με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να δίνει ανάσες με βολές και ένα απίστευτο buzzer beater κάρφωμα για το 39-41 του ημιχρόνου.

Ο Τόμας Γούοκαπ επέστρεψε ορεξάτος και με 2 τρίποντα έφερε τον Ολυμπιακό στο +5. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει θέματα στην άμυνα με τον Φαλ να χρεώνεται το 3ο του φάουλ και να κάθεται στον πάγκο. Όμως στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο +11 με ωραίες συνεργασίες και τον Μόουζες Ράιτ πρωταγωνιστή να βάζει 11 πόντους!

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε και στο +15 όμως η μαχητική Ζαλγκίρις μείωσε ξανά στους 10 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 56-69.

Με ψυχραιμία, σωστές αποφάσεις στην επίθεση και βγάζοντας σκληράδα στην άμυνα, οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα και στο 4ο δεκάλεπτο ενώ έφτασαν μέχρι και το +21. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν ως το τέλος μειώνοντας στα 2.21” στο 73-87. Η απάντηση ήρθε με τρίποντο του ΜακΚίσικ μετά από τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα και το τελικό 76-95 διαμορφώθηκε λίγο αργότερα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95