ΑΡΗΣ BC

Αποκλείστηκε ο Άρης, κακή εμφάνιση με Νίζνι

Οι «κίτρινοι» αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Basketball Champions League, μετά την ήττα με 62-51 από τους Ρώσους και θα συνεχίσουν στο Eurocup

Δεν τα κατάφερε ο Άρης και γνώρισε την ήττα με 62-51, η οποία τον άφησε εκτός του Basketball Champions League και θα συνεχίσει πλέον στο Eurocup.

Η νίκη στη Ρωσία με 65-63 πήγε… στράφι για τους «κίτρινους», που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και ηττήθηκαν σχετικά εύκολα.

Το μεγάλο πρόβλημα ήταν οι χαμένες βολές, οι οποίες έφτασαν τις 19 (!), αφού ο Άρης είχε 17/36! Το παιχνίδι δεν άρχισε καθόλου καλά για τον Άρη.

Οι Ρώσοι ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένοι στην προσπάθειά τους και πήραν από νωρίς το προβάδισμα το οποίο ουσιαστικά δεν αποχωρίστηκαν ποτέ. Απλά στο τέλος, ο Άρης μείωσε στο καλάθι, όμως και πάλι δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Από την αρχή η Νίζνι έπαιξε σκληρή άμυνα και πήρε προβάδισμα με 20-11 στην πρώτη περίοδο. Ο Άρης σε εκείνο το διάστημα είχε 2/11 εντός πεδιάς και επτά λάθη!

Η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη για την ελληνική ομάδα, που δεν είχε συγκέντρωση ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση. Το σκορ στο 15’ ήταν 15-29 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το 18-34!

Η αντίδραση βγήκε στην τρίτη περίοδο, όπου οι Νταλό, Τζόουνς και Μακγκί έπαιξαν καθοριστικό ρόλο και με ένα σερί 19-6, ο Άρης μείωσε στο 27’ σε 37-43. Εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 43-47, με τον Άρη να έχει 6/9 τρίποντα στην περίοδο και μόλις δύο λάθη.

Ο Μπελς μείωσε σε 45-47 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Ρώσοι απάντησαν με 8-2 σερί και πήγαν το ματς στο 47-55. Ο Άρης δεν είχε άλλη απάντηση και το παιχνίδι οδηγήθηκε τελικά στο 51-62 και τον αποκλεισμό για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 18-34, 43-47, 51-62.

ΑΡΗΣ (17/36β., 8/30δπ., 6/20τρ., 40ρ., 8ασ., 19λ., 8κλ., 5κοψ.): Αγγέλου, Νταλό 10 (7ρ., 2ασ.), Φλιώνης 1, Χάρις 3 (4ρ., 4λ.), Σλαφτσάκης, Μπελ 9 (3/6δπ., 1/3τρ., 4ρ.), Μποχωρίδης 1 (1/2β., 0/4δπ., 0/3τρ., 1ασ., 4λ., 4κλ.), Τζόουνς 15 (6/10β., 0/3δπ., 3/6τρ., 5ρ.), Κάιζερ 2, ΜακΓκι 10 (6/14β., 2/4δπ., 6ρ., 2κλ., 2κοψ.).

ΝΙΖΝΙ: Μπρούσαρντ 2, Γκριγκόριεφ 12 (1), Γκούντουμακ, Όντομ 10 (1), Πέρι 16 (9ρ., 6ασ., 2κλ.), Αστάπκοβιτς, Ντραγκίσεβιτς 7 (8ρ.), Κομόλοφ 7 (2), Τορόποφ 2, Ουζίνσκι, Ζμπανόφ 6.

Η μεγάλη προσφορά με το Sportime Σαββάτου (29/9)

Kάιζερ: «Θέλουμε ένα γεμάτο γήπεδο»

Πήρε προβάδισμα, μπορούσε να «καθαρίσει»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αποκλείστηκε ο Άρης, κακή εμφάνιση με Νίζνι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.