ΑΡΗΣ BC

Άρης- ΜΖΤ 85-71: Δεύτερο φιλικό, δεύτερη νίκη

Ο Άρης συνεχίζει νικηφόρα στο δεύτερο στάδιο της προετοιμασίας του, αυτή τη φορά επικρατώντας της ΜΖΤ με 85-71.

Ο Άρης στηρίχθηκε σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκαναν ένα σερί 18-0 και συνολικά δέχτηκαν μόλις επτά πόντους. Άντονι Κάουαν JR (24p.) και Ολίβιε Χάνλαν (22π.) οδήγησαν στο σκοράρισμα.

Η ΜΖΤ ξεκίνησε με 7-11, όμως οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 18-16. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι με ευστοχία έξω από τα 6.75 και τον Ρίστιτς και φτάνει τους 17 πόντους, έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-44. Σ’ αυτό το διάστημα ο Χάνλαν με 15 πόντους και οι Κάουαν, Τζούστον (εννιά πόντους έκαστος) οδηγούσαν τον ΑΡΗ στο σκοράρισμα.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Μετά το τρίποντο που έγραψε το 43-47, η ΜΖΤ έμεινε άποντη για οκτώ λεπτά και αυτό οδήγησε σε ένα σερί 18-0, το οποίο έφτασε τη διαφορά στους 14 πόντους (61`-47), πριν το 65-51 του 30’.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης δεν έριξε στροφές. Με πολύ καλές άμυνες και αιφνιδιασμούς, έφτασε τη διαφορά στους 25 πόντους (81-56), πριν οι φιλοξενούμενοι μειώσουν στο τέλος σε 85-71.  Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γιάννης Καστρίτης χρησιμοποίησε και τους νεαρούς Λαμπρόπουλο, Γεροκώστα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-44, 65-51, 85-71.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 12, Κάουαν JR 24 (3τρ.), Σιδηροηλίας 3, Πετανίδης, Λόκετ 12 (2τρ.), Νετζήπογλου 4, Γουίλιαμς 6, Χάνλαν 22 (2τρ.), Κώττας 2, Λαμπρόπουλος, Γεροκώστας.

ΜΖΤ: Μιτέφσκι 6, Ιβάνοφ 3 (1τρ.), Νικόλοφ 16 (4τρ.), Ναουμόφσκι, Ρομπέφ 3 (1τρ.), Κριστέφσκι 12 (2τρ.), Ντέιβις 11, Ρίκιτς 20, Σπασόφσκι.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη ARIS B.C. (@aris.bc.official)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ερυθρός Αστέρας: Σοκαριστικός τραυματισμός του Γουάιτ (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης- ΜΖΤ 85-71: Δεύτερο φιλικό, δεύτερη νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.