ΜΠΑΣΚΕΤ

Άρης- Παναθηναϊκός 69-65: Το έχει κάνει «παράδοση»

Όπως και στην περσινή πρεμιέρα της Basket League έτσι και στη φετινή ο Άρης νίκησε τον Παναθηναϊκό στο «Αλεξάνδρειο», του έβαλε προβλήματα από την αρχή ενώ παράλληλα πήρε αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια

Ο Άρης είχε ψυχή, καρδιά, πίστη κι ενέργεια αλλά κυρίως πλάνο και εριξε στο καναβάτσο τον απογοητευτικό (για ακόμα μια φορά) Παναθηναϊκό.

Το τελικό 69-65 με το οποίο ο Άρης επικράτησε των «πράσινων» ήταν πέρα για πέρα δίκαιο κι επιβράβευσε την ομάδα που έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε με βάση το ρόστερ της σε έναν κακό ποιοτικά αγώνα. Για δεύτερη συνεχόμενη πρεμιέρα στην Basket League ο Άρης καταφέρνει να νικήσει τον Παναθηναϊκό και να του βάλει προβλήματα από την αρχή αφού είναι η 3η συνεχόμενη ήττα μέσα σε μια εβδομάδα για τους «πράσινους» σε επίσημους αγώνες. Και κυρίως ο τρίτος σερί αγώνας που δεν ξεπερνούν τους 70 πόντους!

Τα 3/6 τρίποντα του Άρη στην αρχή έδωσαν προβάδισμα (11-8) στους γηπεδούχους κι ενώ ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι και τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ο Ντέγιαν Ράντονιτς προτίμησε αρχικό σχήμα με Καλαϊτζάκη- Γκριγκόνις- Πονίτκα (συν τους Άντριους- Παπαγιάννη) το οποίο γρήγορα εγκατέλειψε βάζοντας  Λι και Γουίλιαμς αντί των Καλαϊτζάκη- Πονίτκα.

Και μετά το έκανε με τρεις γκαρντ (Λι- Άντριους- Μποχωρίδης) στην προσπάθειά του να αντιδράσει και να έχει καλύτερη κυκλοφορία απέναντι στην άμυνα του Άρη. Και με τον Γκουντάιτις να παίρνει τη θέση του Παπαγιάννη προσπάθησε και πάλι να «χτυπήσει» μέσα από τη ρακέτα. Ο Άρης με την «κλειστή» άμυνα και τα τρίποντα κρατούσε το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα.

Βεβαίως κανείς δεν περίμενε να «ανοίξει» το σκορ σε αγώνα ανάμεσα σε δύο «αμυντικές» ομάδες και ποιοτικά η αναμέτρηση δεν ήταν ιδιαίτερα ελκυστική. Μάλλον το αντίθετο!

Παρά τα 2/11 δίποντα, τα 5/11 τρίποντα έδιναν λύσεις στον Άρη που βρέθηκε στο 24-17 ενώ ο Παναθηναϊκός είχε ήδη 8 λάθη και δε μπορούσε να φτιάξει μια φάση της προκοπής μετά από 14 λεπτά αγώνα. Με 2’37’’ για το τέλος του ημιχρόνου ο Άρης πήρε και διψήφια διαφορά (29-18) και ο αγώνας πλέον είχε διαφορετική μορφή. Τα 6/13 τρίποντα του Άρη κι αντίστοιχα τα 0/9 αλλά και τα 9 λάθη του Παναθηναϊκού ήταν στοιχεία της αναμέτρησης.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν μόλις 5 πόντους στη δεύτερη περίοδο και 20 συνολικά στο ημίχρονο είχαν 0/11 τρίποντα και ο Άρης ήταν μπροστά με 29-20!

Και η κατάσταση άρχισε να γίνεται καλύτερη για τον Άρη και δύσκολη για τον Παναθηναϊκό όταν το σκορ πήγε στο 35-20 πριν ο Λευτέρης Μποχωρίδης πετύχει το πρώτο τρίποντο για τους «πράσινους» μετά από 12 προσπάθειες. Ήταν σα να «αφυπνίστηκαν» οι παίκτες του Ράντονιτς καθώς ακολούθησαν ακόμα 2 τρίποντα από Γκριγκόνις και Λι που του έφεραν ακόμα πιο κοντά (39-35)

Το τρίποντο άρχισε να γίνεται το όπλο του Παναθηναϊκού, μαζί με την άμυνα καθώς είχαν 5/7 σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων και μείωσαν σε 42-41 ενώ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 29’ μετά από δύο βολές του Ντέρικ Γουίλιαμς.

Η 3η περίοδος έληξε στο 45-45 με τον Παναθηναϊκό να έχει πετύχει 5/8 τρίποντα και πέντε  πόντους περισσότερους απ’ όσους είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Και συνέχιζε να κυριαρχεί καθώς βρέθηκε στο 53-49 με τους παίκτες του να έχουν περισσότερη αυτοπεποίθηση επιθετικά.

Ο Άρης δεν το έβαλε κάτω και με την άμυνά του κατάφερε να περάσει μπροστά με 59-57 ενώ απέμενε ένα πεντάλεπτο για το τέλος της αναμέτρησης. Και όχι μόνο αυτό: Με 3’13’’ για το τέλος του αγώνα ξέφυγε με 63-58 μπαίνοντας στη θέση του οδηγού για τη νίκη αφού ο Παναθηναϊκός επανήλθε στην κατάσταση του πρώτου ημιχρόνου: Άστοχα σουτ, ασυνεννοησία στην άμυνα κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι.

Παρόλ’ αυτά ένα κλέψιμο και λέι απ του Λι και ένα τρίποντο του  Γκριγκόνις έφεραν τον αγώνα στην ισοπαλία (63-63). Στην «κόψη του ξυραφιού» πλέον και με 1’09’’ να απομένουν το κάρφωμα του Γκούντγουϊν έφερε τον Άρη στο 66-63, ο Παπαγιάννης απάντησε με τον ιδιο τρόπο (66-65) και με 28’’ για το φινάλε ο Χάγκινς έκανε το 68-65!

Στα 11’ ο Μποχωρίδης έκανε βήματα και όλα τελείωσαν καθώς με την εύστοχη βολή του Νότε γράφτηκε το τελικό σκορ

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχερ 8, Γκούντγουϊν 19, Νότε 13, Νετζήπογλου 2, Χάγκινς 11, Σανόγκο 5, Τολιόπουλος 8, Σχίζας 3, Φίλλιος, Σιδηροηλίας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Παπαγιάννης 10, Άντριους 7, Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 8, Γκριγκόνις 10, Λι 10, Μποχωρίδης 3, Γουίλιαμς 13, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2