ΜΠΑΣΚΕΤ

Αρμάνι Μιλάνο- Ολυμπιακός 83-62:Η χειρότερη φετινή του εμφάνιση

Ο Ολυμπιακός δε μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα, η Αρμάνι κυριάρχησε από την αρχή κι έσπασε το σερί των 7 νικηφόρων αγώνων λίγο πριν το μεγάλο αγώνα με την Μπαρτσελόνα

Το νικηφόρο σερί των 7 αγώνων έσπασε στο Μιλάνο όπου ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 83-62 κι έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός, χωρίς αμφιβολία, έκανε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση, σε κανένα σημείο δε μπήκε στο πνεύμα του αγώνα και η Αρμάνι (που παρεμπιπτόντως πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη της) «τιμώρησε» τα λάθη της ελληνικής ομάδας κι έφτασε στη 10η νίκη της στην Euroleague.

Ο Ολυμπιακός είναι πλέον στο 18-8, πίσω από την Ρεάλ που έχει 18-7 και περιμένει την Τρίτη (7/3) στο ΣΕΦ την Μπαρτσελόνα (επίσης βρίσκεται στο 18-8) σε έναν αγώνα πολύ σημαντικό.

Η έλλειψη συγκέντρωσης ήταν εμφανής στον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν ποτέ να βρουν ρυθμό, ούτε στην άμυνα ούτε και στην επίθεση.

Η Αρμάνι είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα: Με 7/8 δίποντα και 0 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Ιταλοί διατηρούσαν τα ηνία.

Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη, 10 στο σύνολο (από 5 σε κάθε δεκάλεπτο) τα οποία είχαν ως συνέπεια να πάρουν απ’ αυτά 18 πόντους οι γηπεδούχοι.

Τι σημαίνει αυτό; Ότι από τους 35 πόντους της Αρμάνι περίπου οι μισοί (18) ήταν συνέπεια των λαθών του Ολυμπιακού.  Με τόσα λάθη, με 9 λιγότερες επιθέσεις και χωρίς να έχει βρει ρυθμό ήταν μάλλον «θετικό» το ότι ο Ολυμπιακός ήταν στο -3 (σκορ 35-32) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το 3ο φάουλ του Μουσταφά Φαλ στο 22’ σήμανε ακόμα ένα πρόβλημα για τον Γιώργο Μπαρτζώκα που αναζητούσε λύσεις καθώς η Αρμάνι ξέφυγε με 47-34 στο 25’. Το επιμέρους 12-2 στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους ήταν ενδεικτικό της πολύ κακής εικόνας του Ολυμπιακού.

Ο Μπίλι Μπάρον με 2/2 τρίποντα έφερε τη διαφορά στο +15 (σκορ 54-39) και το καμπανάκι είχε ηχήσει για τα καλά καθώς οι παίκτες του Ολυμπιακού έμοιαζαν «υπνωτισμένοι» κι εγκλωβισμένοι.

Η Αρμάνι είχε πετύχει 26 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με 4/4 τρίποντα ενώ ο Ολυμπιακός είχε 14 με 5 λάθη και μόλις 7 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει 25 πόντους από τα λάθη των Πειραιωτών και ο «εφιάλτης» άρχισε να μεγαλώνει όταν η Αρμάνι ξέφυγε με 66-46 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Με σερί 8-0 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 70-58 στο 34΄κι άρχισε να βγάζει αντίδραση αλλά δεν είχε αντίπαλο μόνο την Αρμάνι, ήταν και ο χρόνος που πίεζε. Και η βραδιά δεν ήταν καλή για τους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 8, Λουβαβού- Καμπαρό 9, Μήτρου- Λονγκ 3, Τόνουτ 7, Μέλι 10, Μπάρον 18, Νέιπιερ 9, Ρίτσι 8, Χάινς 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10, Κάνααν 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης 6, Φαλ 4, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 10, Παπανικολάου 8, Μπόλομποϊ, Πίτερς 5, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 5