ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπάγερν Μονάχου- Ολυμπιακός 71-82: Παρέμεινε τέλειος εκτός έδρας

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από το Μόναχο με τον Σάσα Βεζένκοφ να κάνει τρομερό παιχνίδι. Παρέμειναν αήττητοι μακριά από το ΣΕΦ οι Πειραιώτες

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να κάνει ρεκόρ καριέρας σε αξιολόγηση (43 βαθμοί) ο Ολυμπιακός πέρασε 82-71 από το Μόναχο απέναντι στην Μπάγερν.

Κι έτσι ο Ολυμπιακός παρέμεινε τέλειος εκτός έδρας (4-0) ενώ βελτίωσε και το συνολικό του ρεκόρ σε 6-2. Τρομερός Βεζένκοφ με 20 πόντους- 13 ριμπάουντ- 4 ασίστ- 8 κερδισμένα φάουλ και κανένα λάθος (!) σε 30 λεπτά συμμετοχής. Ο Μουσταφά Φαλ ήταν παρών στις κρίσιμες στιγμές (16 πόντοι- 5 ριμπάουντ- 3 ασίστ), φοβερός Γουόκαπ με 9 πόντους- 7 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα.

Από την αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του απέναντι στους Βαυαρούς, με πολλή ενέργεια στην άμυνα και πολλές λύσεις στην επίθεση. Με το σκορ στο 21-6 στο έκτο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 6 ασίστ χωρίς να κάνουν ούτε ένα λάθος ενώ η Μπάγερν κατάφερε να πετύχει το πρώτο της δίποντο με 1’19’’ για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ρακέτα του Ολυμπιακού ήταν απροσπέλαστη ενώ στην επίθεση με το σκορ στο 27-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ο Βεζένκοφ (9 πόντοι), ο Κάνααν (7 πόντοι) και ο Φαλ (6 πόντοι) δεν είχαν αντίπαλο. Ο δε Γουόκαπ έκανε πολύ καλά τη δουλειά του με 5 πόντους- 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε τον ίδιο ρυθμό επιθετικά αλλά συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα (38-22 στο 16’) αλλά η Μπάγερν είναι μια ομάδα με πείσμα που δεν το βάζει ποτέ κάτω. Οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν επιθετικά και οι Βαυαροί στα τελευταία 3’49’’ του πρώτου ημιχρόνου έτρεξαν σερί 10-0 και μείωσαν σε 40-34.

Ο Ολυμπιακός είχε βγει εκτός ρυθμού καθώς επιθετικά δε λειτουργούσε (1/7 τρίποντα) ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ της Μπάγερν (7 στο δεύτερο δεκάλεπτο) τον εμπόδιζαν να «ανοίξει» το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έκαναν μόνο ένα λάθος στη δεύτερη περίοδο (είχαν 6 στην πρώτη) ενώ οι Πειραιώτες έμειναν χαμηλά, στους 13 πόντους στο ίδιο διάστημα.

Και τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν καθώς ο αγώνας γύρισε τελείως ανάποδα όταν η Μπάγερν μείωσε σε 42-38 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες αξιοποίησαν το τεράστιο κορμί του Φαλ  και βρέθηκαν στο +8 (σκορ 46-38) ενώ από δημιουργία του Γάλλου ο Σλούκας ευστόχησε σε τρίποντο για το 49-40 δίνοντας και πάλι καλή διαφορά (αλλά κυρίως αυτοπεποίθηση» στον Ολυμπιακό.

Με 3’12’’ για το τέλος και πρωταγωνιστές τους Φαλ και Βεζένκοφ αλλά και με την άμυνά του να λειτουργεί, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 57-44.

Ο Γουόκαπ συνέχισε να κάνει πολύ μεγάλο παιχνίδι και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει εκ νέου τα ηνία στα χέρια τους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισε την 3η περίοδο με 67-54 και με τον Βεζένκοφ να έχει ήδη 36 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (18 πόντους με ένα άστοχο σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κερδισμένα φάουλ και κανένα λάθος)!

Η Μπάγερν όμως συνέχισε με πείσμα την προσπάθειά της καθώς μάλιστα ο Ολυμπιακός είχε εγκλωβιστεί σε μόλις 2 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 69-65 καθώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 5’40’’ χωρίς να πετύχουν πόντο κάτι που «έσπασε» με 3’57’’ για το τέλος με 2/2 βολές του Γουόκαπ.

Η άμυνα λειτούργησε όμως με δύο τάπες (από Βεζένκοφ και Φαλ) σε ισάριθμες επιθέσεις των γηπεδούχων. Οι 3/3 βολές του Λαρεντζάκη έφεραν τον Ολυμπιακό στο 74-65 αλλά ο Λούτσιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (74-68).

Με 1’57’’ για το τέλος ο Φαλ έστειλε τον Ολυμπιακό στο +8 αλλά ο Χάντερ απάντησε με τρίποντο. Και μπορεί να αστόχησε ο Βεζένκοφ αλλά στην άμυνα κέρδισε το επιθετικό φάουλ από τον Μπονγκά. Τα επιθετικά ριμπάουντ από Γουόκαπ και Βεζένκοφ (που κέρδισε φάουλ και το μετέτρεψε σε 2/2 βολές) ήταν «χρυσάφι» για τον Ολυμπιακό ενώ οι δύο βολές του Σλούκα (με 29’’ για το τέλος) έσβησαν και τα τελευταία όνειρα των Γερμανών.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 34-40, 54-67, 71-82

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ- Μπαμπ 7, Γουίνστον 8, Γκιφάι 2, Χάντερ 5, Μπονγκά 11, Γιάραμαζ 12, Λούτσιτς 9, Ομπστ 9, Ρούμπιτ 2, Γκιλέσπι 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9, Κάνααν 7, Λαρεντζάκης 3, Φαλ 16, Σλούκας 14, Βεζένκοφ 20, Παπανικολάου 5, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπάγερν Μονάχου- Ολυμπιακός 71-82: Παρέμεινε τέλειος εκτός έδρας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College