ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπάγερν- Ολυμπιακός 88-98: Πιο κοντά στην τετράδα

Ο Ολυμπιακός έπαιξε την καλή άμυνα που ξέρει, στο δεύτερο ημίχρονο και ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπάγερν βάζοντας πλώρη για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ

Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο κι έτσι πήρε ένα μεγάλο διπλό (98-88) στο Μόναχο επί της Μπάγερν που τον φέρνει πολύ κοντά όχι απλώς στα πλέι οφ αλλά και στο πλεονέκτημα έδρας.

Κι αυτό διότι με το 16-9 ο Ολυμπιακός πατάει πολύ γερά στα πλέι οφ, πολύ δε περισσότερο πλησιάζει προς το πλεονέκτημα έδρας αφού έχει σταθεροποιηθεί στην τέταρτη θέση. Το παθητικό των 35 πόντων στο δεύτερο μέρος απεικονίζει απόλυτα τη ροή της αναμέτρησης αφού στην άμυνα κρίθηκε ο αγώνας. Κι επιθετικά οι ερυθρόλευκοι με τους 98 πόντους πήραν πολύ μεγάλο βαθμό.

Τρομερός Ντόρσεϊ (25 πόντοι) και ηγέτης Σλούκας (11 πόντοι- 10 ασίστ). Ανέβηκε στο δεύτερο μέρος ο Βεζένκοφ (17π), κλειδί ο Μάρτιν (14π) και στην άμυνα μαζί με τον ΜακΚίσικ που άλλαξε το ρυθμό.

Το εξαιρετικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού του έδωσε φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο και προβάδισμα 16-8 στο 3’30’’. Η πολύ καλή παραγωγή των «ερυθρόλευκων» είχε να κάνει και με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ που είχε φτάσει ήδη τους 10 πόντους όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 17-15 στο 5’ και στους 13 με το σκορ στο 24-17 στο 7’.

Τα λάθη των «ερυθρόλευκων» δημιουργούσαν αμυντική ανισορροπία που εκμεταλλεύτηκε η Μπάγερν και «χτύπησε». Το πρώτο δεκάλεπτο πήγε σε πολύ υψηλό σκορ με τους Γερμανούς να καταφέρνουν να παίρνουν προβάδισμα (29-28). Η άμυνα των Πειραιωτών είχε μεγάλο θέμα όπως άλλωστε μαρτυρά και το παθητικό των 29 πόντων ενώ οι Βαυαροί είχαν 5/9 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το ρυθμό καθώς ο Ολυμπιακός δε μπορούσε να βρει λύσεις στην άμυνα ενώ επιθετικά είχε πρόβλημα όταν ο Ντόρσεϊ ήταν εκτός. Η Μπάγερν προηγήθηκε 44-38 στο 16’ και 50-40 στο 18’ και οι «ερυθρόλευκοι» έπρεπε να βρουν τρόπο να αλλάξουν την κατάσταση: Πολλά λάθη, κακή άμυνα.

Το θετικό για τον Ολυμπιακό ήταν ότι με σερί 8-0 μείωσε σε 50-48 κι όλα αυτά δείχνοντας πόσα μπορεί να πετύχει παίζοντας καλή άμυνα.

Το πρώτο ημίχρονο (53-50) είχε πάει σε πολύ υψηλό σκορ και για τις δύο ομάδες.

Κι αν ο Ολυμπιακός έβγαλε διαφορετικό πρόσωπο στην 3η περίοδο αυτό οφείλεται κατά κύριο λόγο στην άμυνά του. Που θα έπιανε ακόμα καλύτερο βαθμό αν δε χάνονταν και κάμποσα αμυντικά ριμπάουντ. Πάντως ο Ντόρσεϊ συνέχισε να είναι «καυτός», οι Πειραιώτες έπαιρναν λύσεις από Βεζένκοφ και Φαλ και πέρασαν μπροστά (64-58 και 67-61) διατηρώντας τον έλεγχο στην 3η περίοδο.

Κι αυτό διότι δεν έκαναν ούτε ένα λάθος (είχαν 7 στο πρώτο ημίχρονο), βελτίωσαν την άμυνά τους ενώ αν είχαν σιγουρέψει τα ριμπάουντ (5/19 σουτ είχαν οι γηπεδούχοι αλλά και 5 επιθετικά ριμπάουντ) η κατάσταση θα ήταν ακόμα καλύτερη.

Οι Γερμανοί πίεσαν στην τελευταία περίοδο, μείωσαν γρήγορα τη διαφορά στο καλάθι αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε: Με 4’16” για το τέλος ξέφυγε για πρώτη φορά με 8 πόντους διαφορά (87-79) και το ευχάριστο ήταν ότι έπαιρνε λύσεις από πολλούς παίκτες παρότι ο Ντόρσεϊ (25 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο) ήταν στον πάγκο.

Πλέον είχε το πάνω χέρι η ελληνική ομάδα καθώς η άμυνα λειτουργούσε ιδανικά. Είχε δεχτεί στο δεύτερο ημίχρονο σχεδον όσους πόντους είχε δεχτεί στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο βολές του Χασάν Μάρτιν με 1’38” πριν το τέλος και το τρίποντο του Λαρεντζάκη (με 1’13”) έφεραν τον Ολυμπιακό στο 96-85 και μπήκε σφραγίδα στην 16η νίκη για φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 53-50, 69-73, 88-98

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Τόμας 8, Γουόλντεν 4, Χάντερ 12, Γιάραμαζ 9, Λούτσιτς 15, Τζορτζ, Ομπστ, Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 18, Σίσκο 4, Χίλιαρντ 12, Ραντόσεβιτς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7, Ντόρσεϊ 25, Λαρεντζάκης 9, Φαλ 10, Σλούκας 11, Μάρτιν 14, Βεζένκοφ 17, Παπανικολάου 3, Ζαν Σαρλ, ΜακΚίσικ 2

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπάγερν- Ολυμπιακός 88-98: Πιο κοντά στην τετράδα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College