ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α1 Γυναικών: Ολοκληρώθηκε η Κανονική Περίοδος

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών με την διεξαγωγή της 5ης Αγωνιστικής του Β’ Γύρου. Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός θα διεκδικήσουν τον τίτλο με την ομάδα του Πειραιά να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Ο τίτλος στην Α1 Γυναικών θα κριθεί στις τρεις νίκες και μεταφέρονται τα αποτελέσματα των δύο ομάδων από την Κανονική Περίοδο. Η σειρά των τελικών θα ξεκινήσει την προσεχή Τετάρτη (12/5) και γηπεδούχος θα είναι ο Ολυμπιακός. Με το σκορ στο 1-1 απομένει να δούμε ποια από τις δύο ομάδες θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες. Και στον τίτλο φυσικά. Υπενθυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός κατακτά συνεχώς το πρωτάθλημα από την περίοδο 2015-2016. Η τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός έφτασε στον τίτλο, ήταν την περίοδο 2012-2013.

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο ΠΑΟΚ και την τέταρτη ο ΟΑ Χανίων. Το Σάββατο (8/5) στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός νίκησε 66-56 τον Παναθηναϊκό. Και καπάρωσε το πλεονέκτημα της έδρας μετά από έναν αγώνα με αρκετά απρόοπτα.

Δεκάλεπτα:  17-21, 31-38, 61-47, 78-60
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 20(4), Σαρηγιαννίδου 2, Ντάλα 4, Κατσαμούρη, Γκρέις 15(1), Μπράουν 23(2), Πάφη 3(1), Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ. 11.
ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 4, Μπιν 2, Θεοδώρου 10(1), Νταουντάκη 2, Ψυχογιού 12(4), Λίτσι, Λαλέογλου 3(1), Φάρου 4, Ντράμοντ 10(2), Τζάκσον 13.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου-ΠΑΟΚ 53-63
Διαιτητές:  Ρίζος-Καραμπιτσάκος-Χαϊνά
Δεκάλεπτα: 21-15, 41-35, 46-47, 53-63
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Κάλτσιδου): Δερμιτζάκη, Βαμβακά 5, Ζουρνή 6, Κεσσέ 15(1), Στεφανίδου 8(2), Καντέλη, Μυλωνάκη 4, Θεοδωρομανωλάκη 15(2).
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 16(2), Μάγιο 30(3), Κιλαζίδου, Σύρρα, Κεσίδου, Τόλη Ε., Γρηγορίου, Λέξα 3, Μάντεν 14.

6. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 18 (4-10)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Α1 Γυναικών: Ολοκληρώθηκε η Κανονική Περίοδος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.