ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ήττα με κάτω τα χέρια για τη Νίκη Λευκάδας

Η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τη MBA Μόσχας και ηττήθηκε εύκολα εντός έδρας με 82-56

Τη δεύτερη ήττα της στη φάση των ομίλων του Eurocup γνώρισε η Νίκη Λευκάδας, αυτή την MBA Μόσχας με 82-56, εντός έδρας!

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Οι Ρωσίδες μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά και δεν κοίταξαν πίσω.

Στο σκορ πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε το 19-15 υπέρ των φιλοξενουμένων, ενώ στο ημίχρονο η MBA Μόσχας ήταν μπροστά με 36-25.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στην 3η περίοδο, όταν οι Ρωσίδες με ένα επιμέρους 24-15, ήταν μπροστά με 60-40! Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για να γράψει τελικά το ταμπλό το 82-56, υπέρ των φιλοξενουμένων.

Κορυφαία για την ομάδα της Μόσχας ήταν ο Νίνα Γκλόντι με 19 πόντους, με 5/6 τρίποντα και 2/4 δίποντα, ενώ την ακολούθησε η Άννα Λεσκόβτσεβα με 15 πόντους. Από την ελληνική ομάδα ξεχώρισε η Τζέιντ Τζόνσον Γουόλκερ με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 25-36, 40-60, 56-82

Νίκη Λευκάδας (Νίκος Δούβιτσας): Μπαλτά 5 (1), Κοντογιώργου, Παπαμιχαήλ, Σύρρα, Κ. Τσινεκέ, ρώνη, Τζόνσον-Γουόλκερ 22 (1), Νάιτ 10 (1), Μαρίνι, Πολίτη, Στιεπάνοβιτς 9, Ελ. Τσινεκέ 10 (1).

ΜΒΑ Μόσχας (Αλεξάντερ Ντιρατσουγιάν): Νιζάμοβα 12 (2), Σάποβα 7 (1), Σίτνιακ 11 (1), Τορόποβα 1, Βαρλάμοβα, Γκλόντι 19 (5), Καϊτούκοβα 5 (1), Λεσκόβτσεβα 15 (1), Πλίσοβα, Πσάρεβα 8, Στόλιαρ 4 (1).

Δεν τα κατάφερε στην Τουρκία η Νίκη Λευκάδας

Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 54-63: Η Χαλκίδα δεν του έφερε γούρι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήττα με κάτω τα χέρια για τη Νίκη Λευκάδας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.