ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκη Λευκάδας: Ήττα με κάτω τα χέρια από την Ενέργκα Τόρουν

Η Νίκη Λευκάδας δεν μπόρεσε να κοντράρει την πολωνική ομάδα από την οποία ηττήθηκε με 74-44

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το παιχνίδι της Νίκης Λευκάδας κόντρα στην Ενέργκα Τόρουν, από την οποία και ηττήθηκε με 74-44 εντός έδρας.

Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλο ούτε αυτή την αγωνιστική στο Eurocup γυναικών και με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, όπου ήταν πίσω στο σκορ μόλις με ένα πόντο (9-10), στη συνέχεια το παιχνίδι ξέφυγε από τον έλεγχο.

Στο ημίχρονο η πολωνική ομάδα προηγήθηκε με 32-20, ενώ το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Ενέργκα να είναι μπροστά με 54-34! Τίποτα δεν άλλαξε και στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου διαμορφώθηκε το τελικό 74-44, υπέρ των φιλοξενουμένων.

Πρώτη σκόρερ για τη Νίκη ήταν η Ανθούλα Μπαλτά με 14 πόντους, ενώ για την Ενέργκα η Στανκίεβιτς πέτυχε 15 πόντους και Τρέτσιακ άλλους 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-10, 20-32, 34-54, 44-74

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Κ. Τσινεκέ 4, Ελ. Τσινεκέ 5, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 8, Γουόκερ 4, Μπαλτά 14 (2), Νάιτ 3 (1), Κοντογεώργου, Στιεπάνοβιτς 6.

ΕΝΕΡΓΚΑ ΤΟΡΟΥΝ: Κούνεκ 5, Στανκίεβιτς 15 (1), Μπέγκιτς, Σμιντ 2, Σκόμπελ 2, Τλούμακ 3 (1), Σαρουσκάιτε 8, Τρέτσιακ 10, Σβαρίτε 12 (1), Φιλντς 7 (1), Μάντιτς 10 (2).

Το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής (2ος όμιλος)

Η επόμενη αγωνιστική
Νίκη Λευκάδας – Γαλατασαράι (28/11, 18:00)
Τορούν – ΜΒΑ Μόσχας (29/11, 20:00)

Ήττα με κάτω τα χέρια για τη Νίκη Λευκάδας

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νίκη Λευκάδας: Ήττα με κάτω τα χέρια από την Ενέργκα Τόρουν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.