ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-58: Άπιαστη Σταμολάμπρου – Προβάδισμα τίτλου οι «ερυθρόλευκες»!

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 73-58 τον Παναθηναϊκό στο βοηθητικό του ΣΕΦ και πήρε άνετα την επανάληψη του πολυσυζητημένου ματς, που όρισε εκ νέου η ΕΟΚ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 73-58 τον Παναθηναϊκό στο βοηθητικό του ΣΕΦ και πήρε άνετα την επανάληψη του πολυσυζητημένου τελικού, που όρισε εκ νέου η ΕΟΚ.

Με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να κάνει απίθανα πράγματα μέσα στο παρκέ (28 πόντοι) ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην αναμέτρηση καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν χαρακτηριστικά άστοχος έξω από τα 3.75.

Οι παίκτριες του Παντελάκη εξουδετέρωσαν τις Ριντ, Μόργκαν και Λεουτσάνκα και έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Το ερχόμενο Σάββατο (22/5) στο κλειστό «Π.Γιαννακόπουλος» οι Πειραιώτισσες έχουν την ευκαιρία να στεφθούν πρωταθλήτριες ενώ ο Παναθηναϊκός θα κάνει την ύστατη προσπάθεια παλέψει για να παραμείνει ζωντανός τη σειρά.

Το ματς

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχες δεν έχασαν τον έλεγχο σε κανένα σημείο του ματς. Η Σταμολάμπρου ήταν «καυτή» από την αρχή και με 11 δικούς της πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-14.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο 10λεπτο, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο +16 (39-23) ημίχρονο, με τη διεθνή γκαρντ να έχει 21 πόντους στο ημίχρονο και να ισοπεδώνει την «πράσινη» άμυνα.

Οι αθλήτριες της Καπογιάννη δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και σούταραν με 0/10 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά του τελικού. Ένα σερί 10-0 του Παναθηναϊκού έκανε το 47-35 με τη Μόργκαν και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 56-44 με το καλάθι της Σταμάτη.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός διατήρησε το ισχυρό προβάδισμα και έφτασε στη νίκη.

Πέρα από την MVP Σταμολάμπρου, η Ντέιβις είχε 11 πόντους, και η Σταμάτη με τη Φοντέιν από 10. Στην αντίπερα όχθη, για τις «πράσινες» η Ριντ είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ η Λεουτσάνκα σημείωσε 13 με 10 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε η Μόργκαν.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Survivor – Νικολέτα Μαυρίδη: Σπαρακτική εξομολόγηση για τον θάνατο του πατέρα της!

Σχίνος Κορινθίας: Μεγάλη φωτιά – Δόθηκε εντολή εκκένωσης οικισμού

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-58: Άπιαστη Σταμολάμπρου – Προβάδισμα τίτλου οι «ερυθρόλευκες»!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.