ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Παναθηναϊκός – Ενισέι 71-96: «Αντίο» στην Ευρώπη με βαριά ήττα

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Ενισέι στο ΟΑΚΑ, μένοντας εκτός συνέχειας στο Eurocup Γυναικών.

Παναθηναϊκός: Η πορεία του στο EuroCup Γυναικών έμελλε να ολοκληρωθεί στη φάση των ομίλων, καθώς έμεινε εκτός συνέχειας μετά την ήττα στον «τελικό» με την Ενισέι στο ΟΑΚΑ με 96-71.

Η… κακή μέρα από το πρωί φαίνεται, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τις φιλοξενούμενες στο +11, έχοντας ξεκινήσει το παιχνίδι με 8 εύστοχα σουτ στις 9 πρώτες προσπάθειες.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη συνέχεια, με τον… ρωσικό μονόλογο να συνεχίζεται, καθώς η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (24-44).

Το ξεκίνημα για την ελληνική ομάδα μετά την διακοπή φάνηκε ελπιδοφόρο, ωστόσο τα 4/5 τρίποντα της Ενισέι την απομάκρυναν ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ανατρέψει το σκορ.

Κατά τα άλλα, ο κόσμος του «τριφυλλιού» έδωσε βροντερό παρών, χειροκροτώντας στο τέλος τις προσπάθειες των παικτριών.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 33-51, 57-78, 71-96

Παναθηναϊκός (Ελ. Καπογιάννη): Μπουντούρη, Λύμουρα 6, Ριντ 27, Σταχ 14, Σταμάτη, Χατζηνικολάου, Γρηγοροπούλου 2, Χολμς 14, Κωτούλα, Μυλωνάκη, Βιντσιλαίου 8, Ζιάκα

Ενισέι (Ολ. Σουνέικινα): Μπρατσίκοβα 5, Κουζμένκοβα 4, Ματβέεβα 8, Πασκόβσκαγια 8, Σνέτινα 3, Τζόουνς 16, Κρίμοβα 8, Λάτσγκαλ 2, Νάρεντ 19, Πατσούρινα 23.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Ενισέι 71-96: «Αντίο» στην Ευρώπη με βαριά ήττα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.