ΜΠΑΣΚΕΤ

Basket League 20η αγωνιστική: Αποτελέσματα και βαθμολογία: Πέταξε η ΑΕΚ, σπουδαία νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό που έχασε ξανά

Χιτσκοκικό φινάλε και μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Basket League μετά τα πρώτα ματς της 20ης αγωνιστικής.

Σπουδαία νίκη με συγκλονιστικό φινάλε πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό με 77-73 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Πράσινοι δείχνουν να «καταρρέουν», αφού έχει να κάνει πέντε ήττες στην κανονική περίοδο από τη σεζόν 2002-2003, ενώ ποτέ ξανά στο επαγγελματικό πρωτάθλημα δεν έχει κάνει τρεις σερί ήττες.

Τελευταία φορά που έκανε τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα ήταν τη σεζόν 1990-1991 όταν ακόμα γινόταν το πρωτάθλημα υπό την αιγίδα της ΕΟΚ αφού δεν είχε ιδρυθεί ο ΕΣΑΚΕ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά με στόχο να «χτυπήσουν» κοντά στο καλάθι και χαρακτηριστικό είναι πως ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε… πάρτι με εννιά πόντους μέχρι το 11-7 υπέρ της ομάδας του.

Ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» άλλαξαν πράγματα στο παρκέ, περιόρισαν τα λάθη και ισορρόπησαν το ματς με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 15-19.

Οι γηπεδούχοι τα έφεραν όλα… τούμπα στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου μπήκαν δυναμικά, έσφιξαν την άμυνα και χαρακτηριστικό είναι πως δέχτηκαν καλάθι μετά από 2:33. Έτσι, το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 37-34.

Απόλυτη ισορροπία είχαν τα εναπομείναντα δύο δεκάλεπτα, με την ΑΕΚ ωστόσο να είναι πιο συγκεντρωμένοι και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους.

Συγκλονιστικά ήταν τα τελευταία λεπτά, αφού στο 1:23 πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 71-71, ενώ 53 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε πήγε στο 73-73. Το 75-73 έκανε ο Φλιώνης με εξαιρετικό τρόπο, με τον Γκριγκόνις να υπογράφει την ήττα της ομάδας του αστοχώντας στις δύο βολές που κέρδισε.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά την κατοχή, όμως ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο, με τον Μάιλς να παίρνει το ριμπάουντ και να διαμορφώνει το τελικό 77-73.

Ο Μίτσελ ήταν κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» με 17 πόντους και έξι ριμπάουντ, ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Μπέικον πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε εννιά ριμπάουντ.

Άρης – Ιωνικός: «Κιτρινόμαυρη» 100άρα

Ο Άρης γιόρτασε με 100άρα τα 109α γενέθλιά του, επικρατώντας με 103-64 και επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα και με την παρουσία περισσότερων από 4.500 φιλάθλων πήραν τη νίκη και ελπίζουν για την εξάδα.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν ξανά ο κορυφαίος πετυχαίνοντας 20 πόντους ενώ ακόμα τέσσερις τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό. Ο Τζέι Ντι Νότε πέτυχε 15 πόντους, 13 πόντους είχαν οι Γκούντγουιν και Χόρκλερ, ενώ ο Μήτρου – Λονγκ πέτυχε 11 πόντους και 10 πέτυχε ο Φίλλιος.

Από την άλλη πλευρά, 15 πόντους είχε ο Νίκος Αρσενόπουλος.

Απόλλων Πάτρας – Προμηθέας Πάτρας: Νίκη σωτηρίας

Ο Απόλλων Πάτρας έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στη Basket League, καθώς επικράτησε με 68-57 του Προμηθέα Πάτρας ο οποίος «βυθίστηκε» στην 7η θέση.

Ο Τέβιν Μακ με 27 πόντους ήταν ο παίκτης που έδωσε ώθηση στην ομάδα του Νίκου Βετούλα, με τον Γιώργο Μπόγρη να κάνει μεγάλη εμφάνιση με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, ο Τόμασον ήταν αυτός που πέτυχε 12 πόντους.

Η βαθμολογία

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Basket League 20η αγωνιστική: Αποτελέσματα και βαθμολογία: Πέταξε η ΑΕΚ, σπουδαία νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό που έχασε ξανά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.