ΜΠΑΣΚΕΤ

Basket League (3η αγωνιστική): Αποτελέσματα και βαθμολογία (vids)

Νίκησαν ΠΑΟΚ, Κολοσσός Ρόδου και Απόλλων Πάτρας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Basket League (3η αγωνιστική):  Εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ, συγκεκριμένα στο Λαύριο με 75-70, ενώ εντός έδρας νίκες πανηγύρισαν ο Κολοσσός Ρόδου επί του Προμηθέα Πάτρας με 69-67 και Απόλλων Πατρών επί της Καρδίτσας με 69-67.

Λαύριο – ΠΑΟΚ 70-75

Μετά τη… φόρα που του έδωσε η μεγάλη νίκη επί του «αιωνίου» αντιπάλου του, Άρη, ο ΠΑΟΚ, νίκησε και μέσα στο Λαύριο την τοπική ομάδα με 75-70 Αυτή ήταν η 2η νίκη για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σε τρία παιχνίδια, εν αντιθέσει με το Λαύριο που άρχισε τη Basket League με 0/3. Να αναφέτουμε πως μέχρι και το τελευταίο περίπου λεπτό της αναμέτρησης στο Λαύριο ο Τζέιλεν Ράιλι δεν είχε καταφέρει να σκοράρει εντός παιδιάς μετρώντας 0/9 σουτ. Ωστόσο στο τελευταίο ενάμισι λεπτό ευστόχησε σε δύο τρίποντα αλλά και ένα ζευγάρι βολών «υπογράφοντας» τη νίκη του ΠΑΟΚ.

Ο Γιανίκ Φράνκε ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους για τους νικητές, που είχαν ακόμη τον Χρήστο Σαλούστρο με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά και τον Νέιτ Ρένφρο με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο Αρ Τζέι Κόουλ τελείωσε με 14 πόντους, ο Σάβιον Φλαγκ με 12 ενώ οι Αλέξανδρος Νικολαΐδης και Σαχίντ Ντέιβις σημείωσαν από 11.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Απόλλων Πατρών-Καρδίτσα 78-72παρ.

Πρώτη νίκη για τον Απόλλωνα Πάτρας, ο οποίος έστω και λίγο αγχωτικά λύγισε την αντίσταση της μαχητικής, νεοφώτιστης Καρδίτσας που το πάλεψε, αλλα λύγισε στο τέλος.

Ο Απόλλωνας Πάτρας προηγήθηκε με 13 πόντους (60-47) στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά χρειάστηκε την παράταση για να καταβάλει την αντίσταση των Θεσσαλών (78-72, κ.α. 70-70), οι οποίοι γνώρισαν τρίτη σερί ήττα.

Αν και η θεσσαλική ομάδα έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο ανατρέποντας την διαφορά των 13 πόντων και με τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη από τα 7 μέτρα λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντησης, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεπεράσουν το ψυχολογικό σοκ και στην παράταση με δύο τρίποντα των Σαματζέι Χέινς – Τζόουνς, Ζώη Καράμπελα να προηγηθούν με 76-70 στο 43’ και να «αγκαλιάσουν» τη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70 (κ.α.),78-72

Κολοσσός Ρόδου – Προμηθέας Πάτρας 69-67

Με ήρωα τον Μαρκίς Τιγκ που ευστόχησε σε καλάθι, πέντε δέκατα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, ο Κολοσσός νίκησε με 69-67 τον Προμηθέα στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο!

Οι νησιώτες έκαναν την ανατροπή, χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα και έχοντας πρώτο σκόρερ τον Σταρκς, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους. Ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με κορυφαίο τον Γιανγκ που σταμάτησε στους 21 πόντους, αλλά οι Πατρινοί δεν άντεξαν στην αντεπίθεση των Ροδιτών.

Tα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67

Basket League (3η αγωνιστική: Τα αποτελέσματα