Ήφαιστος – Κύμη 81-74: Το 5χ5 στο απόρθητο κάστρο του

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου δυσκολεύτηκε κόντρα στην Κύμη, αλλά βρήκε τις λύσεις που ήθελε από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και πήρε τη νίκη

Με την δύναμη της έδρας του, ο Ήφαιστος Λήμνου έκαμψε και την αντίσταση της μαχητικής Κύμης.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου επικράτησε με 2-1 της ουραγού της Basket League, ανέβηκε στο 5-5 και διατήρησε το εντός νησιού αήττητο με 5χ5 νίκες.

Αντίθετα, η Κύμη υποχώρησε στο 1-9 και διατηρήθηκε στον πάτο της βαθμολογίας, γνωρίζοντας την 9η διαδοχική ήττα της πρωτάθλημα και βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν αγχωμένες, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις στο πρόσωπο του Τουντζιαράκη (14-19, 8′).

Όμως με τρεις βολές, οι γηπεδούχοι κατέβασαν τη διαφορά στο -2, για το 17-19 στην πρώτη περίοδο.

Ο Ήφαιστος είχε βρει ρυθμό, ακολούθησε ένα 9-0 σερί και στη λήξη του πρώτου μέρους ήταν μπροστά στο σκορ με 33-27.

Οι Μπρέιζελτον και Φρεϊμάνις έδωσαν προβάδισμα διψήφιας διαφοράς πόντων (43-27, 24′), με τους φιλοξενούμενους να έχουν κακές επιλογές στην επίθεση και το σκορ να ξεφεύγει (50-33, 28′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος χαλάρωσε, όταν στα 3:25 πριν το φινάλε, το σκορ ήταν στο 70-52.

Η Κύμη, όμως, έβγαλε αντίδραση και με ένα επιμέρους 14-3, έφερε το ματς στο -7 με 73-66 στα 48’’ πριν το τέλος.

Ο Τζεκουάν με καλάθι και φάουλ έκανε το 75-69, αλλά μια βολή του Σμιθ και δύο εύστοχες του Μπράζελτον έδωσαν μια διαφορά εννέα πόντων στα 19’’ πριν το φινάλε.

Για την Κύμη ήταν πλέον αργά, με τον Ήφαιστο να παίρνει το ροζ φύλλο με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-27, 54-37, 81-74

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Γκότσερ 4, Εβανς 17 (14 ριμπάουντ), Γουίγκινς 8 (6 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 15 (1), Φρεϊμάνις 10 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος 3, Σταμάτης 4, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Γόντικας 5, Σμιθ 12 (1).

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Χόρτον 6 (8 ριμπάουντ), Σαγκς 2, Κάμφορ 9 (1), Ουάσινγκτον 20 (11 ριμπάουντ), Λιούις 14, Πουλιανίτης, Στυλιανού 12 (2), Αρμστεντ, Μαραγκός 4, Τουντζιαράκης 7, Μητσιμπόνας.

Κολοσσός – Ρέθυμνο 74-63: Ξέσπασε και ανάσανε

Λαύριο – Προμηθέας 73-85: Δια πυρός και… Λαυρίου οι Πατρινοί

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήφαιστος – Κύμη 81-74: Το 5χ5 στο απόρθητο κάστρο του», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.