Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 69-73: Διά πυρός και σιδήρου

Με πρωταγωνιστές τους Χρυσικόπουλο και Γκος στην τέταρτη περίοδο, ο Δικέφαλος του Βορρά έφυγε με το «διπλό» από τη Νέα Σμύρνη

Λίγο έλειψε να την “πατήσει” ο ΠΑΟΚ, αλλά τελικά κατάφερε να… αποδράσει από τη Νέα Σμύρνη.

Η ομάδα του Βασίλη Παπαθεοδώρου δυσκολεύτηκε πάρα πολύ για να κάμψει την αντίσταση του Πανιώνιου, αλλά τελικά στο φινάλε πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Με τους Χρυσικόπουλου και Γκος να παίρνουν την ομάδα τους από το χέρι και να την οδηγούν στην κατάκτηση της νίκης.

Από την άλλη πλευρά, οι “κυανέρυθροι” κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, αλλά στις κρίσιμες φάσεις δεν βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν.

Το πρώτο κακό 10λεπτο βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 13-17.

Οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο πήραν το προβάδισμα (21-20), αλλά από τα μισά και μετά, ο ΠΑΟΚ είχε πιο καθαρό μυαλό και πήγε στα αποδυτήρια με το +5 (35-40).

Με πρωταγωνιστή τον Μπέρι, ο Πανιώνιος ξεκίνησε με 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (41-40).

Οι Τζόουνς και Μορέιρα βρήκαν λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (48-54).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα (52-59), με τον Μπέρι να κρατά την ομάδα της Νέας Σμύρνης (60-63).

Εκεί ο Γκος με απανωτά σουτ έξω από τα 6,75μ. συντηρούσε τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο +6 (63-69), μέχρι το 38’.

Οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι (67-69), με τον Χρυσικόπουλο στο 39’ να πετυχαίνει ένα σημαντικό δίποντο (67-71).

Με δύο βολές του Δίπλαρου ο Πανιώνιος έκανε το 69-71, με τον Γκος να χάνει την επίθεση και τον Μπέρι από την άλλη να κάνει airball στο τρίποντο που πήρε στα 4’’ πριν τη λήξη.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν την μπάλα στο παρκέ, ο Χάτσερ πήρε το φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 69-73 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-40, 48-54, 69-73

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Οικονόμου): Παπαντωνίου, Ντόρσεϊ 1, Μπέρι 25 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάρις 7, Σίνγκλερ 4, Καραμαλέγκος, Δίπλαρος 7, Καμπερίδης 2, Τέιλορ 9, Όστιν 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή).

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (1), Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 8 (2), Τζόουνς 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μορέιρα 6, Ζάρας, Αθηναίου, Γκάρετ 7 (6 ριμπάουντ), Χάτσερ 11 (1), Γκος 11 (3).

Ολυμπιακός – Περιστέρι 92-69: Ο Τουπάν τον ξύπνησε και μετά ξέσπασε

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 69-73: Διά πυρός και σιδήρου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.