ΑΕΚ- Λάρισα 81-69: Εγκαινίασε το σπίτι της με νίκη

Η ατμόσφαιρα ήταν γιορτινή, το νέο της σπίτι πανέμορφο οπότε η ΑΕΚ έκανε το αυτονόητο στα… εγκαίνια στα Λιόσια: Νίκησε!

Την πρώτη της νίκη στην Basket League και στον πρώτο της αγώνα στα Λιόσια όπου θα είναι το σπίτι της πλέον, πέτυχε η ΑΕΚ.

Επιβεβαίωσε έτσι η ΑΕΚ το χαρακτηρισμό του φαβορί απέναντι στη Λάρισα την οποία νίκησε με 81-69. Επιθετικό κρεσέντο από τον Γέλοβατς, παίκτης- ορχήστρα ο Κολόμ που φλέρταρε με το triple double. Πάλεψε η Λάρισα που έδειξε ότι είναι ομάδα με αρχές και έχει τη δυνατότητα για καλή πορεία. Εντυπωσιακή η εικόνα από το κλειστό των Άνω Λιοσίων, αν κι ακόμα θα γίνουν πολλά και θα αλλάξει κι άλλο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Επί της ουσίας το εξαιρετικό αμυντικό δεκάλεπτο (το δεύτερο) της ΑΕΚ, της έδωσε το προβάδισμα, τη διαφορά και την αυτοπεποίθηση ώστε να φτάσει στη νίκη. Είχε γερή κόντρα για μεγάλο διάστημα πάντως από την Λάρισα που έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Αλλά περιορισμένες λύσεις.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η Λάρισα άρχισε με μεγάλη διάθεση, προηγήθηκε 14-9 στο 7’ και 23-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ΑΕΚ έβγαλε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 14-2 μετέτρεψε το 20-24 σε 34-26. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα προηγήθηκε με 36-29 στο ημίχρονο έχοντας περιορίσει τη Λάρισα σε 6 πόντους σε ένα δεκάλεπτο.

Με τον Γέλοβατς να είναι εξαιρετικός επιθετικά ΑΕΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με +14 (σκορ 50-36) στο 27’.

Ο Σέρβος είχε 16 πόντους (με 3/3 τρίποντα) μέχρι εκείνο το σημείο. Η Λάρισα έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 53-46 στο 28’30’’.

Προσπάθησαν να πλησιάσουν κι άλλο οι φιλοξενούμενοι αλλά η ΑΕΚ είχε λύσεις (67-55 στο 33’). Στο 36’ με τον Γέλοβατς να έχει φύγει αιμόφυρτος στ’ αποδυτήρια, ο Κολόμ έστειλε την «Ένωση» στο +17 (σκορ 76-59) και όλα πλέον είχαν τελειώσει.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Το πολύ υψηλό ποσοστό της ΑΕΚ στα δίποντα. Τα 4/4 τρίποντα του Γέλοβατς.  Η χαμηλή πτήση του Θριτ.

Ο MVP: Ο Στέφαν Γέλόβατς με μικρή διαφορά από τον Κολόμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 36-29, 56-50, 81-69

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 16, Φλιώνης 4, Φιλιππάκος 6, Γκρίφιν 7, Βαουλέτ 11, Μπόγρης 2, Πετρόπουλος 2, Γέλοβατς 21, Παππάς 12

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος):  Γουάσινγκτον 8, Χάντσον 14, Θριτ 4, Κρουμπάλι 8, Ζάρας 10, Τσαϊρέλης 6, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 8, Καράμπελας 11

Τα στατιστικά της ΑΕΚ

Τα στατιστικά της Λάρισας

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ- Λάρισα 81-69: Εγκαινίασε το σπίτι της με νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.