ΑΕΚ- Λάρισα 87-68: Και δέκα ημίχρονα να έπαιζαν…

Η ΑΕΚ ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση με την Λάρισα και με 87-68 έφτασε φυσιολογικά στη νίκη. Η Λάρισα ήταν μέσα στο ματς για περίπου 35 λεπτά αλλά και πάλι τίποτα δεν έδειχνε ότι θα μπορούσε να γίνει έκπληξη. Η αλήθεια είναι ότι η ΑΕΚ δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της αλλά και πάλι δεν...

Η αλήθεια είναι ότι η ΑΕΚ δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της αλλά και πάλι δεν άλλαξε τίποτα στο ματς. Και… δέκα ημίχρονα να έπαιζαν, παρά την αξιοπρεπέστατη παρουσία της για περίπου 35 λεπτά η Λάρισα δεν θα μπορούσε να νικήσει.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Δε χρειάζονται περισσότερες αναλύσεις. Το φαβορί ήταν ξεκάθαρο από την αρχή του αγώνα κι έμεινε μόνο να το αποδείξει στο παρκέ. Η ΑΕΚ υπερέχει κατά πολύ της Λάρισας σε ποιότητα, βάθος και εμπειρία. Οι Θεσσαλοί ολοκλήρωσαν την πολύ δύσκολη αρχή τους στην Basket League, με 2 αγώνες στο ΟΑΚΑ κόντρα σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η ΑΕΚ ήταν σταθερά μπροστά από την αρχή του αγώνα. Προηγήθηκε με 16-4 στα μισά της πρώτης περιόδου και 20-7 στο 7’  πριν η Λάρισα με σερί 8-0 μειώσει σε 20-15.

Η «Ένωση» ξέφυγε και πάλι με 26-15 (στο 10’) και 31-20 στο 13’ ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά (+14 με σκορ 42-28). Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τέλος του ημιχρόνου (45-35) η ΑΕΚ είχε 13 πόντους από τα επιθετικά ριμπάουντ και άλλους τόσους από τα λάθη των αντιπάλων της. Στον αντίποδα οι 10 πόντοι της Λάρισας στον αιφνιδιασμό ήταν ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο του αγώνα.

Στην 3η περίοδο η «Ένωση» διατηρούσε σταθερό προβάδισμα 8-10 πόντων μέχρι και 3’43’’ πριν την ολοκλήρωσή της. Η Λάρισα μείωσε σε 58-54 και για δεύτερο σερί ματς στο ΟΑΚΑ ήταν αξιοπρεπέστατη απέναντι σ’ έναν πιο ισχυρό αντίπαλο. Στο 30’ η ΑΕΚ (με τρίποντο του Λοτζέσκι στο τέλος) ήταν μπροστά με 63-56.

Με πρωταγωνιστή τον Μορέιρα η ΑΕΚ έφτασε στο 73-60 στο 35’ καθώς ο Αγκολέζος ακολούθησε ιδανικά τη δημιουργία του Νίκου Ζήση. Τελικά το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 24-12 έδωσε στην ΑΕΚ μια νίκη με διαφορά.

Ο MVP: Ο Γιανίκ Μορέιρα. Πολύ αποτελεσματικός, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, σοβαρός στην άμυνα. Συγκριτικά ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Οι 25 ασίστ της ΑΕΚ, οι 21 πόντοι της από τα λάθη του αντιπάλου και οι 18 από το επιθετικό ριμπάουντ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 45-35, 63-56, 87-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος 13 (3/4 τρίποντα), Μαυροειδής 10 (4/5 δίποντα), Ρογκαβόπουλος 3, Μορέιρα 20 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ματσιούλις 3, Γιάνκοβιτς, Ζήσης 4 (7 ασίστ), Γόντικας, Γκίκας 3, Λοτζέσκι 13 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Γουέμπ 10 (8 ριμπάουντ), Ρας 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κώττας, Σμιθ 6 (2/9 σουτ), Μούρτος 11 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μόσιαλος, Μπράουν 10 (4/10 σουτ), Γκούντγουϊν 14 (6/12 δίποντα, 4-4 ριμπάουντ), Τσιούλκας, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 8 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ)

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Τέλος αγώνα στο ΟΑΚΑ ✌️ @aekbc – @kae_larisa : 87-68 #AEKBC #BasketLeague

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη AEK B.C. (@aekbc) στις

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ- Λάρισα 87-68: Και δέκα ημίχρονα να έπαιζαν…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College