ΑΕΚ – Ολυμπιακός 74-80: Τον έσωσε ο Σλούκας (vid)

Δείτε videos από το ματς ΑΕΚ - Ολυμπιακός

ΑΕΚ Ολυμπιακός 74-80: Ο Κώστας Σλούκας επιστρατεύθηκε όταν η κατάσταση ζόρισε, συμβάλλοντας τα μέγιστα για την επιστροφή από το -16.

Με τη νίκη στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε στο 11-1, ενώ εκείνη του Στέφανου Δέδα υποχώρησε στο 6-7.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σλούκας με 23 πόντους και 11 ασίστ, σπουδαίο ματς και από τον Άντι Ράουτινς (23 πόντοι).

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-5, εν συνεχεία όμως, η ΑΕΚ ήταν εκείνη που είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι κράτησαν τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας στους 12 πόντους, ήταν ένα καλό νέο για εκείνους.

Πολύ καλή ήταν η αμυντική λειτουργία και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού ο Ολυμπιακός σημείωσε μόλις 15 πόντους.

Η ΑΕΚ πέτυχε να κρατήσει χωρίς σκορ την ομάδα του Μπαρτζώκα στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, τρέχοντας σερί 7-0 σ’ εκείνο το διάστημα.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Ο Σλούκας έκανε τη διαφορά

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, το σερί έγινε 10-0 με τρίποντο του Ράουτινς, ο οποίος ήταν ασταμάτητος και οδήγησε την ομάδα του μέχρι το +16, στα 02:58 πριν από το τέλος του δεκαλέπτου.

Το 55-39 προκάλεσε ενθουσιασμό στις τάξεις των φίλων των γηπεδούχων, όμως, γρήγορα ο Ολυμπιακός ψαλίδισε τη διαφορά.

Ο Σλούκας τελείωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς πόντο και 3 ασίστ, προτού αντεπιτεθεί με 23 και 8 αντίστοιχα!

Με 7 σερί πόντους του, το δεκάλεπτο έκλεισε μόλις στο -8 (58-50) με εύκολο καλάθι του Μαρτίν, ενώ με 2 τρίποντα και μια εξαιρετική no look πάσα στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός έκανε 15-0 σερί και ισοφάρισε σε 58-58.

O ηγέτης των Πειραιωτών αρνείτο να χάσει και, όντας σε τρομακτική κατάσταση, κατάφερε τόσο με γκολ φάουλ όσο και με μια ελεύθερη βολή στη συνέχεια να φέρει την ομάδα του στο +2 (65-67) στο 36′.

Στον αντίποδα, η ΑΕΚ αστόχησε σε δύο αμαρκάριστα τρίποντα με τον Ράουτινς, ο οποίος είχε σιγήσει.

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός βρήκε δύο μεγάλα σουτ με Έισι και Σλούκα φτάνοντας στο +8 (65-73), διευρύνοντας το σερί του στο 0-10, ενώ η ψυχραιμία του στις βολές «καθάρισε» το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80