ΑΕΚ- Παναθηναϊκός 71-78: Με υπογραφή αρχηγού στον τελικό

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έπαιξε σαν αρχηγός και ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την κατάσταση με την εξαιρετική ΑΕΚ, νίκησε 78-71 και με 3-1 πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε  στο -9 με 7 λεπτά να απομένουν αλλά αντέδρασε. Με μπροστάρη τον αρχηγό του που πέτυχε τους μισούς από τους 22 πόντους του στην τελευταία περίοδο, άλλαξε την κατάσταση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Τα 4’16’’ του τέταρτου δεκαλέπτου όταν ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 18-1 μετέτρεψε το 54-63 σε 71-64 ήταν το σημείο που σταμάτησε η προσπάθεια της ΑΕΚ. Οι «πράσινοι» πήραν το πάνω χέρι με 3/3 τρίποντα σ’ αυτό το διάστημα και άλλαξαν τη μορφή του αγώνα. Η προσωπικότητα των παικτών του Παναθηναϊκού αποδείχθηκε καθοριστική.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο αγώνας δεν είχε κάτι διαφορετικό στην αρχή τουλάχιστον συγκριτικά με τους προηγούμενους. Η ΑΕΚ πήγε το ματς στο σετ παιχνίδι όπου ο Παναθηναϊκός έχει πρόβλημα. Στα μισά της πρώτης περιόδου, η «Ένωση» προηγήθηκε με 10-9 και αργότερα 13-11 με τον Ματσιούλις να έχει 7 πόντους. Οι «πράσινοι» έκλεισαν με καλό τρόπο (19-13) το ημίχρονο με δυνατή άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο και μετατόπισαν το παιχνίδι τους μέσα στη ρακέτα (με τον Παπαγιάννη κυρίως) όταν προηγήθηκαν 27-21 στο 13’30’’. Η ΑΕΚ επέμεινε και μείωσε σε 35-34 στο 18’ κι έκλεισε το ημίχρονο 40-38 υπέρ της.

Οι (τυπικά) γηπεδούχοι είχαν μια παραγωγική δεύτερη περίοδο (25 πόντοι) και συνολικά στο ημίχρονο 6/16 τρίποντα έναντι 1/5 του Παναθηναϊκού.

Η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει καλά και προηγήθηκε 47-43 στο 25’ έχοντας εγκλωβίσει και πάλι τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και ο αγώνας έγινε περισσότερο physical και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με 2’26’’ για το τέλος της 3ης περιόδου η ΑΕΚ πέρασε με 51-49 μετά από τρίποντο του Ματσιούλις κι έκλεισε την περίοδο με 55-49. Η «Ένωση» κυριαρχούσε τακτικά και πάλι κι έκανε δύσκολη τη ζωή του Παναθηναϊκού και την έκανε ακόμα δυσκολότερη όταν ξέφυγε 58-49 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Ο αγώνας συνέχισε να είναι σκληρός και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 63-63 στο 34’ 30’’ με 5 σερί πόντους του Παπαπέτρου και στη συνέχεια με επιμέρους σκορ 18-1 ξέφυγε 71-64 με 3’12’’ να απομένουν για το τέλος. Ο Ζήσης με τρίποντο μείωσε σε 71-67 όμως οι «πράσινοι» είχαν πλέον τον έλεγχο. Τίποτε δε μπορούσε να αλλάξει. Ο Παναθηναϊκός είχε αλλάξει τη μορφή του αγώνα

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Παναθηναϊκός είχε 2/10 τρίποντα σε 30 λεπτά αγώνα και 3/6 στην τελευταία περίοδο. Και 29 πόντους στο ίδιο διάστημα με 11 του Παπαπέτρου.

Ο MVP: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 14, Μέικον 18, Ματσιούλις 12, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 9, Γιάνκοβιτς 5, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 8, Γόντικας 3, Γκίκας, Μόουζες

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 22, Γουάιτ 5, Μήτογλου 11, Σαντ Ρος 4, Μπρέι 7, Μποχωρίδης, Χεζόνια 13, Μπέντιλ 4

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΕΚ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Οι φετινοί ημιτελικοί γράφουν ιστορία

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΑΕΚ, το εμείς πάνω από το εγώ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ- Παναθηναϊκός 71-78: Με υπογραφή αρχηγού στον τελικό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College