ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 102-89: Με κατοστάρα και σούπερ Μέικον

Η ΑΕΚ δεν είχε τον Λάνγκφορντ που τραυματίστηκε αλλά είχε κέφια και Μέικον με αποτέλεσμα να επικρατήσει 102-89 του ΠΑΟΚ και να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Με την ΑΕΚ να προηγείται πλέον 1-0 η σειρά μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη την Πέμπτη (13/5) στο γήπεδο του ΠΑΟΚ. Υπενθυμίζουμε ότι το εισιτήριο για τα ημιτελικά θα το πάρει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις δύο νίκες. Ο Ντάριλ Μέικον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ που είχε ένα φοβερό τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη. Καθοριστικό το σερί 15-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Μέικον. Σούπερ επιθετικός ο αγώνας, πολύ καλό θέαμα. Αγωνία στην ΑΕΚ για τον Λάνγκφορντ που τραυματίστηκε.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το εκπληκτικό τρίλεπτο της ΑΕΚ από το 34’ ως το 37’ όταν με σερί 15-0 μετέτρεψε το 79-79 σε 94-79. Εκεί τελείωσαν όλα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Με ένα σερί 9-0 ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά επτά πόντων (22-15) με 1’48’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στο διάστημα αυτό ο ΠΑΟΚ είχε βελτιώσει την άμυνά του ενώ η ΑΕΚ εκτός του Λοτζέσκι δεν είχε επιθετικές λύσεις. Τα 4 επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων ήταν επίσης σημαντικός παράγοντας του αγώνα.

Τα 1/9 τρίποντα της ΑΕΚ και οι 4/10 βολές  του ΠΑΟΚ ήταν ενδεικτικά της νευρικότητας των δύο ομάδων με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα (33-29) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Μέσα σε ενάμιση λεπτό η ΑEΚ βρήκε λύσεις με 2/2 τρίποντα κι έναν αιφνιδιασμό να περάσει μπροστά με 37-36 στο 16’.

Από τα 1/9 τρίποντα η ΑΕΚ συνέχισε με 4/4 έξω από τα 6,75μ. Με τον Μέικον να γίνεται παράγοντας του αγώνα, αλλά και με την αμυνά της να της δίνει φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο. Στο 18’ η «Ένωση» πέρασε με 47-40 έχοντας 12 πόντους στον αιφνιδιασμό και με λύσεις πλέον από το περιφερειακό σουτ.

Η ΑΕΚ έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο μια εξαιρετική δεύτερη περίοδο (33-21 επιμέρους σκορ) και προηγήθηκε με 52-46 στο ημίχρονο. Ήταν ένα «χορταστικό» πρώτο 20λεπτο με υψηλό σκορ.

Ο ΠΑΟΚ είχε νέο σερί 7-0 και μείωσε σε 54-53 αλλά η ΑΕΚ συνέχισε να ευστοχεί στα τρίποντα. Από τα 1/9 συνέχισε με 6/7 και προηγήθηκε 64-59 στο 26’. Με μπροστάρη τον Μέικον (16 πόντοι και 4/5 τρίποντα) έφτασε στο 67-61 όμως ο ΠΑΟΚ επέμενε (πέρασε με 72-71 και ο αγώνας εξακολούθησε να έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Στο 34’ το σκορ ήταν 79-79 αλλά με 11 πόντους του Μέικον σε σερί 15-0, η ΑΕΚ αποσπάστηκε σε 94-79, δυόμιση λεπτά αργότερα!!!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η ΑΕΚ άρχισε με 1/9 τρίποντα, συνέχισε με 10/15 και τελείωσε τον αγώνα με 11/24!

Ο MVP: Ο Ντάριλ Μέικον… Πρώτος σκόρερ του αγώνα, 7/9 τρίποντα και 12 πόντοι στο σερί 15-0 της ΑΕΚ. Τι άλλο να κάνει!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 16, Λάνγκφορντ, Χρυσικόπουλος 7, Ζήσης 5, Λοτζέσκι 10, Μέικον 28, Ματσιούλις 9, Γιάνκοβιτς 8, Κατσίβελης 6, Γκίκας 9, Μόουζες 4

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 11, Γκρίφιν 19, Μαργαρίτης 5, Κακλαμανάκης 8, Κάρτερ 3, Μπιτς 13, Κονατέ 10, Τσαλμπούρης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3, Παπαντωνίου, Τέρνερ 17

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 102-89: Με κατοστάρα και σούπερ Μέικον», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.