ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 87-81: Το φάλτσο Κορομηλά χάλασε τη ματσάρα!

Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ (87-81), έκανε το 2-1 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ αλλά το «φάλτσο» του Ηλία Κορομηλά χάλασε έναν εξαιρετικό αγώνα.

Συγκεκριμένα με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 83-79 και με 27’’ να απομένουν, ο Λοβ έκλεψε τη μπάλα και πήγε στο λέι απ. Ο Μέικον έκοψε αντικανονικά (η μπάλα είχε χτυπήσει στο ταμπλό) αλλά ο Ηλίας Κορομηλάς το… πήρε πάνω του! Δεν είδε ούτε το instant replay κι εκτίμησε κανονικό το κόψιμο του Μέικον. Μεγάλο το λάθος από τον έμπειρο διαιτητή, ανεπίτρεπτο για έναν ρέφερι του επιπέδου του. Δίκαια τα παράπονα του ΠΑΟΚ για τη φάση. Καθοριστικός ο Νίκος Γκίκας για την ΑΕΚ, με μεγάλα σουτ στις κρίσιμες στιγμές. Με τον Παναθηναϊκό θα παίξει η ΑΕΚ στα ημιτελικά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η διαφορά των 20 πόντων που πήρε στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν μπορούσε να καλυφθεί εύκολα. Προσπάθησε ο ΠΑΟΚ, δικαιούται να φωνάζει για τη φάση με τον Λοβ και τον Μέικον. Αλλά οι περισσότερες φωνές θα πρέπει να είναι και για την απόδοση των παικτών στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Από τη στιγμή που πέρασε μπροστά με 7-5 (μετά από 2’27’’ αγώνα) η ΑΕΚ δε κοίταξε ποτέ πίσω της. Η άμυνά της ήταν ο οδηγός και της έδινε ασφάλεια. Στο 8’ η «Ένωση» ξέφυγε με 22-15 και στο 11’ για πρώτη φορά πήρε διψήφια διαφορά (30-20). Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να είναι παραγωγική στην άμυνα. Κάτι που έδινε αυτοπεποίθηση στους παίκτες της κι επιθετικά. Στο 15’ η ΑΕΚ αποσπάστηκε ακόμα περισσότερο (39-24) με επιμέρους σκορ 13-4 στη δεύτερη περίοδο.

Με 34’’ για το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά προσέγγισε τους 20 πόντους (46-27) όπου έφτασε στο τέλος του ημιχρόνου (49-29).

Τα 17/23 σουτ (14/17 δίποντα και 3/6 τρίποντα), οι 11 πόντοι από λάθη αντιπάλου και οι 8 από τον αιφνιδιασμό που έγραψε η ΑΕΚ δείχνουν πολλά για την εικόνα του πρώτου μέρους. Ειδικά αν τα αντιπαραβάλουμε με τα 10/31 σουτ (7/20 δίποντα, 3/11 τρίποντα) και τα 8 λάθη του ΠΑΟΚ!

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια προσπάθεια και κατέβασαν το σκορ στο 58-44 στα μισά της 3ης περιόδου και 60-48 στο 27’. Αλλά το τρίποντο- ψυχολογίας του Χρυσικόπουλου έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +15. Όπως και του Γκίκα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κι ενώ ο ΠΑΟΚ είχε μειώσει στους 10 πόντους. Στα μισά της τελευταίας περιόδου ο ΠΑΟΚ κατέβασε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (76-67) και στη συνέχεια (με 2/2 τρίποντα του Καμπερίδη) σε 78-72. Ο Γκίκας ήταν πάλι παρών (4/6 τρίποντα συνολικά στο 81-72) αλλά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε (81-75 με δύο λεπτά να απομένουν).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους για τα καλά στην τελευταία περίοδο (μείωσε σε 81-77 με 1’29’’ για το φινάλε) αλλά ο Ζήσης έδωσε λύση (83-77) και ο Γκρίφιν μείωσε ξανά σε 83-79. Απέμεναν 41’’ όταν η ΑΕΚ άρχισε την επίθεσή της.

Ο Λοβ έκλεψε τη μπάλα αλλά ο Μέικον έκοψε αντικανονικά (η μπάλα είχε χτυπήσει ταμπλό) με τους διαιτητές να μη βλέπουν την παράβαση! Ούτε και να συμβουλεύονται το άμεσο replay.

Οι Μέικον είχε 2/2 βολές (στα 27’’) για το 85-79.

Πλέον ο αγώνας πήγε στις βολές όπου η ΑΕΚ είχε τη ψυχραιμία να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η ΑΕΚ είχε 17/23 σουτ στο πρώτο μέρος και 12/30 στο δεύτερο. Ο ΠΑΟΚ είχε 10/31 σουτ στο πρώτο μέρος και 20/32 στο δεύτερο.

Ο MVP: Ο Νίκος Γκίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 49-29, 68-55, 87-81

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 7, Μέικον 19, Ματσιούλις 12, Κατσίβελης 4, Λοτζέσκι 6, Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9, Ζήσης 7, Γκίκας 14, Μόουζες 7

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 13, Γκρίφιν 18, Μαργαρίτης 3, Κακλαμανάκης 12, Τέρνερ 8, Μπιτς 5, Κονατέ 5, Τσαλμπούρης 6, Καμπερίδης 8, Παπαντωνίου, Κάρτερ 3

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΕΚ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 87-81: Το φάλτσο Κορομηλά χάλασε τη ματσάρα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College